The impacts of artificial intelligence on management: A critical evaluation
Yapay zekanın yönetime olan etkileri: Kritik bir değerlendirme
- Tez No: 933841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİN BATUK ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, İşletme, Management Information Systems, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yapay zeka (YZ) teknolojilerinin hızla gelişmesi ve bu teknolojilerin işletmelere entegrasyon süreci, yönetsel süreçlerin yeniden şekillenmesine ve yönetim alanında gerekli yetkinliklerin sorgulanmasına yönelik önemli birçok tartışmanın ortamını oluşturmuştur. Bu durum, araştırmacılar arasında yapay zekânın yönetsel yetkinlikleri ne ölçüde karşılayabileceği konusunda görüş ayrılıklarına yol açmaktadır. Yapay zekânın, veri analizi ve tahmin yürütme gibi karar vermeyi destekleyen birçok konuda insanlardan daha başarılı olduğu artık herkesçe kabul görmüştür. Öte yandan yönetim faaliyetleri çok çeşitlidir ve yapay zekânın bu faaliyetlere dahil edilmesi bazı riskler taşıması sebebiyle birçok şüpheci bakış açısını tetiklemektedir. Tezin amacı, araştırmacıların ve yöneticilerin yapay zekânın yönetim faaliyetlerini destekleyip desteklemediği konusundaki farklı görüşlerini bağlamsallaştırmak ve karşılaştırmaktır. Yapay zekanın, yönetim faaliyetlerinin tamamını desteklediği veya karşıladığı sonucuna varılsa bile işletme yönetiminde kullanılması, etik ve/veya güvenlik gibi birçok endişeyi beraberinde getirmektedir. Bu çalışmada“Yapay zeka, yönetim için destekleyici veya yıkıcı bir araç olarak mı düşünülmeli yoksa yönetimde ikame edici bir rol oynayabilir mi?”sorusunun cevabı aranmıştır. Bu bağlamda, farklı araştırmacıların yapay zekânın işletme yönetimindeki rolüne ilişkin görüşlerini karşılaştırmak için kapsamlı bir literatür taramasının nitel içerik analizi yapılmıştır. Buna paralel olarak, özel sektörde çalışan yöneticilerle görüşmeler yapılmış ve elde edilen bulgular literatür taramasıyla karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid development of artificial intelligence (AI) technologies and the integration process of these technologies into enterprises have created the environment for many important discussions on the reshaping of managerial processes and questioning the competencies required in the field of management. This situation leads to disagreements among researchers about the extent to which artificial intelligence can fulfill managerial competences. It is now widely accepted that artificial intelligence is more successful than humans in many areas that support decision-making, such as data analysis and forecasting. On the other hand, management activities are very diverse and the inclusion of artificial intelligence in these activities triggers many sceptical perspectives as it carries some risks. The aim of the thesis is to contextualize and compare researchers' and managers' different views on whether AI supports management activities. Even if it is concluded that artificial intelligence supports or fulfils all management activities, its use in business management raises many concerns such as ethics and/or security. This study seeks to answer the question:“Should AI be considered as a supportive or disruptive tool for management, or can it play a substitutive role in management?”. In this context, a qualitative content analysis of a comprehensive literature review was conducted to compare the views of different researchers on the role of artificial intelligence in business management. In parallel, interviews were conducted with managers working in the private sector and the findings were evaluated in comparison with the literature review.