Sağlık politikalarında yapılan değişikliklerin sağlık çalışanlarının örgütsel bağlılığı üzerine etkisi: Bir alan araştırması
The effect of changes made in health policies on organizational commitment of health workers: A field study
- Tez No: 914541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDAN YÜCELER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, sağlık sektöründe çalışan bireylerin sağlık sağlık politikalarındaki değişiklere karşı örgütsel bağlılık düzeyleri incelenmiştir. Araştırmada, yaş, cinsiyet, medeni durum, çalışma pozisyonu ve çalışma süresi gibi demografik faktörlerin çalışan memnuniyeti ve bağlılık üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Verilerin toplanmasında anket yöntemi kullanılmıştır. Anketler yüz yüze görüşülerek katılımcılara ulaştırılmıştır. Çalışmamızın evrenini 1581 sağlık çalışanı oluşturmuş evren için 315 kişiye ulaşılmıştır. Verilerin analizi sonucunda, değişim ve örgütsel bağlılık arasında bazı demografik değişkenlere göre farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Normallik analizi, verilerin parametrik analizler için uygun olduğunu göstermiştir. Araştırmanın bulgularına göre, 26-35 yaş aralığındaki bireylerin örgütsel bağlılıklarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Cinsiyet değişkeni açısından ise kadın ve erkek katılımcılar arasında sağlık politikalarında değişim ve bağlılık düzeyleri arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Medeni durumun örgütsel bağlılık üzerinde etkili olduğu, evli bireylerin bekârlara göre daha yüksek bağlılık gösterdiği tespit edilmiştir. Çalışma süresine göre değişim parametresi incelendiğinde, 0-5 yıl arasında çalışanların sağlık politikalarındaki değişime karşı değerlerin daha yüksek olduğu, ancak çalışma süresi arttıkça değerlerin azaldığı görülmüştür. Korelasyon analizi, sağlık politikalarında değişim ile örgütsel bağlılık arasında zayıf bir pozitif ilişki olduğunu göstermiştir. Bu durum, sağlık politikalarındaki değişimin örgütsel bağlılıkta da bir miktar artış oluşturabileceğine işaret etmekle birlikte, bu ilişkinin güçlü olmadığını göstermektedir. Sonuç olarak, sağlık çalışanlarının bağlılığını artırmak için genç çalışanlara yönelik destekleyici politikalar geliştirilmesi, evli bireyler için aile dostu stratejiler uygulanması ve uzun süreli çalışanların motivasyonlarını koruyacak programların sunulması önerilmektedir. Çalışmanın bulguları, sağlık hizmetlerinin daha etkili yönetilmesi ve çalışan memnuniyetinin artırılması için önemli ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the organizational commitment levels of individuals working in the health sector towards changes in health policies were examined. In the study, the effects of demographic factors such as age, gender, marital status, working position and working hours on employee satisfaction and commitment were evaluated. The survey method was used to collect data. The surveys were delivered to the participants through face-to-face interviews. The universe of our study was composed of 1581 health workers and 315 people were reached for the universe. As a result of the analysis of the data, it was determined that there were differences between change and organizational commitment according to some demographic variables. Normality analysis showed that the data was suitable for parametric analyses. According to the findings of the study, it was determined that individuals between the ages of 26-35 had higher organizational commitment. In terms of the gender variable, no significant difference was observed between the levels of change and commitment in health policies between female and male participants. It was determined that marital status had an effect on organizational commitment and that married individuals showed higher commitment than singles. When the change parameter is examined according to the length of service, it is seen that the values are higher against the change in health policies of the employees between 0-5 years, but the values decrease as the length of service increases. The correlation analysis showed that there is a weak positive relationship between the change in health policies and organizational commitment. This situation indicates that the change in health policies may also create a slight increase in organizational commitment, but this relationship is not strong. As a result, it is suggested that supportive policies should be developed for young employees, family-friendly strategies should be implemented for married individuals, and programs should be provided to maintain the motivation of long-term employees in order to increase the commitment of health workers. The findings of the study provide important clues for more effective management of health services and increasing employee satisfaction.