Tanzimat Döneminden günümüze Türk ceza hukukunda hırsızlık suçunun temel şeklinin tanımlanması
Defining the basic form of theft crime in Turkish criminal law from the Tanzimat Period to the present day
- Tez No: 914544
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
“Tanzimat Döneminden Günümüze Türk Ceza Hukukunda Hırsızlık Suçunun Temel Şeklinin Tanımlanması”adlı çalışmamızda hırsızlık suçunun temel hali, Tanzimat Dönemi'nden günümüze, hukuk düzenlerindeki yerini, ilgili dönemlerin ceza hukukunda suçların tasnifine göre konumunu ve düzenlenme şekillerini ve neticelerini, ilgili dönemlerin kendi içerisinde ve diğer dönemlerle olan benzerlikleri ve farklılıkları özellikle günümüz ile karşılaştırılması ile ilgili bilgiler ortaya konulmaya çalışıldı. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde hırsızlık suçunun kadim toplumlardan günümüze ne şekilde ele alındığı ayrıca günümüz hukuk sistemini etkileyen hukuk sistemlerinde yer alan düzenlenme biçimi ele alınacaktır. İkinci bölümde ise Osmanlı Devleti'nin son dönemi olan Tanzimat Dönemi içerisinde Devletin ve toplumun genel yapısı üzerinde durularak bu dönemde kanun çalışmalarının hangi şartlar altında yapıldığı irdelenecektir. Bu dönemde yürürlükte bulunan ceza yasaları ve benzer yasalarda hırsızlık suçu ile ilgili düzenlemeleri ele alınarak modern dönemde yapılan düzenlemeler ile mukayesesi gerçekleştirilecektir. Son bölüm olan, üçüncü bölümde ise hırsızlık suçunun tanımında yer alan unsurların geleneksel düzenleme, Tanzimat Dönemi düzenlemeleri ve Cumhuriyet Dönemi düzenlemeleri kapsamında benzeyen yönleri ve farklılaşan yönleri üzerinde durulacaktır. Yine bu bölümde hırsızlık suçuna yönelik öngörülen müeyyidelerin neler olduğunu ele alınarak hırsızlık suçunun temel şekli geniş bir zaman aralığında farklı yönleriyle incelenmiş olunacaktır.
Özet (Çeviri)
In our study titled“ Defining the Basic Form of the Crime of Theft in Turkish Criminal Law from the Tanzimat Period to the Present Day ”, the basic form of the theft crime, its place in the legal orders from the Tanzimat period to the present day, its position according to the classification of crimes in the criminal law of the relevant periods, the forms of regulation and its consequences, the similarities and differences of the relevant periods within themselves and with other periods, especially the comparison with today. Our study consists of three parts. In the first part of our study, the way in which the offence of theft has been handled from ancient societies to the present day and the way it is regulated in the legal systems that affect today's legal system will be discussed. Again, the differences of the theft offence with similar offences will be emphasised. In the second part, the general structure of the state and society in the Tanzimat period, the last period of the Ottoman Empire, will be emphasised and the conditions under which the law studies were carried out in this period will be examined. The criminal laws in force during this period and the regulations regarding the offence of theft in similar laws will be discussed and compared with the regulations made in the modern period. In the third part, which is the last part, the similar aspects and differentiating aspects of the elements in the definition of theft offence within the scope of traditional regulations, Tanzimat Period regulations and Republican Period regulations will be emphasised. In this section, the basic form of the theft offence will be examined in different aspects in a wide time interval by discussing the sanctions foreseen for the theft offence.