Türkiye'de sosyal medya ile ilgili yapılan hukuki düzenlemeler
Legal regulations related to social media in Türkiye
- Tez No: 914543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ÖZKEÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema ve Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüzde, dünya nüfusunun yarısından fazlasının aktif bir şekilde sosyal medya kullanıcısı haline gelmesi, sosyal medya şirketlerinin her geçen gün daha fazla kişisel veri toplamasına yol açmaktadır. Sosyal medya kullanıcıları hızla bu şirketlerin gönüllü çalışanları konumuna dönüşmektedir. Bununla birlikte, dijital ortamda nefret söylemi, tehdit, özel hayatın gizliliğini ihlal, cinsel taciz gibi yasa dışı içeriklerin ve siber suçların sayısında da artış gözlemlenmektedir. Bu durum, ülke yönetimlerini dijital dünyayı denetim altına almak ve güvenli bir sanal ortam oluşturmak amacıyla yasal düzenlemelere yöneltmektedir. Yapılan bu düzenlemeler ile sosyal medya şirketleri, hizmet ve gizlilik sözleşmelerini sürekli güncellemek zorunda kalmaktadırlar. Çalışmada, sosyal medya platformlarına yönelik yasal düzenlemeler ile hizmet ve gizlilik sözleşmeleri incelenmektedir. İfade özgürlüğü ve demokrasinin merkezi kabul edilen ülkeler de dahil olmak üzere, sosyal medyanın kontrol altına alınmasına dair önemli yasal düzenlemelerin hayata geçirilmeye devam ettiği görülmektedir. Türkiye'nin sosyal medyanın en yoğun kullanıldığı ülkelerden biri olması nedeniyle bu alandaki hukuki düzenlemeler, bireyler ve toplum açısından önem taşımaktadır. Ayrıca mevcut hukuki düzenlemeler, sonrakilerin etkili ve kalıcı olması için kaynak oluşturmaktadır. Çalışma, araştırmacılara farklı perspektifler kazandırırken, toplumun, sosyal medyayı ve sosyal medya ile ilgili yapılan hukuki düzenlemeleri daha iyi anlamasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, more than half of the world's population has become active social media users, causing social media companies to collect more personal data day by day. Social media users are rapidly turning into volunteer employees of these companies. However, there is also an increase in the number of illegal content and cyber crimes such as hate speech, threats, privacy violations, and sexual harassment in the digital environment. This situation directs country governments to make legal regulations in order to control the digital world and create a safe virtual environment. With these regulations, social media companies are forced to constantly update their service and privacy agreements. In the study, legal regulations and service and confidentiality agreements regarding social media platforms are examined. It appears that important legal regulations for the control of social media continue to be implemented, including in countries that are considered the center of freedom of expression and democracy. Türkiye is one of the countries where social media platforms are used most intensively. For this reason, legal regulations in this field are important for the individual and society. The first legal regulations and the studies carried out on them constitute the source of the effectiveness and permanence of the later ones. Although the study will provide researchers with different perspectives, it will also contribute to a better understanding of society's legal regulations regarding social media.