Güzel sanatlar lisesi ses eğitimi öğretmenlerinin öğrencilerin ses sağlığı ve hastalıklarına yönelik görüşleri
Opinions of fine arts higs school voice training teachers toward students' voice health and diseases
- Tez No: 914549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN TURHAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kulak Burun ve Boğaz, Müzik, Education and Training, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Doğal enstrümanımız olan ses, müzik eğitiminin en temel ögelerindendir. Bu nedenle müzik eğitimi sürecinde ses sağlığını korumak gerekmektedir. Özellikle ses değişimi gibi kritik dönemlerde bu hassasiyet artabilmektedir. Ortaöğretim düzeyinde mesleki müzik eğitimi veren Güzel Sanatlar Liseleri, öğrencilerin ergenlik dönemini kapsadığından dolayı ses sağlığı ve hastalıklarına yönelik dikkate değer değişimlerin gözlendiği bir dönemi barındırmaktadır. Bu çalışma Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri için ergenlik dönemi ses sağlığı ve hastalıklarına yönelik görüşleri nitel veriler ile inceleyen bir olgu bilim çalışmasıdır. Veri toplama yöntemi olarak görüşme tekniği kullanılmıştır. Görüşme formu ilgili literatür doğrultusunda hazırlanan yedi adet açık uçlu soru ile oluşturulmuş uzman görüşü doğrultusunda revize edilerek son halini almıştır. Araştırmanın çalışma grubunu kolay örnekleme yöntemi ile seçilmiş Türkiye'nin farklı bölgelerinde yer alan Güzel Sanatlar Liselerinde görev yapmakta olan (n=20) Bireysel Ses Eğitimi ve Koro dersi alan öğretmeni oluşturmaktadır. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilip ham verilerden temalara gidilerek tablolaştırılmış, gerekli görüldüğü özel yerlerde ham verilerde kullanılarak vurgulamalar yapılmıştır. Ortaya çıkan bulgulara göre ses eğitimi öğretmenlerinin eser seçiminde öğrencilerin mutasyon dönemlerine uygun seçimler yapılmasına rağmen öğrencilerin ses kısılmalarına ve nodül oluşumu gibi rahatsızlıklarla karşılaştığı, öğrencilerin zararlı alışkanlıklarının ses sağlığını etkileyebildiğini, ders kitaplarında yeterli açıklamaların yer almadığı söylenmektedir. Ses eğitimi öğretmenlerinin eser seçiminde öğrencilerin mutasyon dönemlerini göz önünde bulundurarak eser seçmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Our natural instrument, the voice, is one of the fundamental components of music education. Therefore, preserving vocal health is essential during the music education process. This sensitivity becomes particularly significant during critical periods such as voice changes. Fine Arts High Schools, which provide vocational music education at the secondary education level, encompass a period characterized by adolescence, during which notable changes in vocal health and related issues are observed. This study is a phenomenological research that qualitatively examines the perspectives of Fine Arts High School students on vocal health and disorders during adolescence. The interview technique was employed as the data collection method. The interview form was designed with seven open-ended questions prepared in light of the relevant literature and finalized after revisions based on expert opinions. The study group consists of (n=20) Individual Voice Training and Choir course teachers working at Fine Arts High Schools located in various regions of Turkey, selected using the convenience sampling method. The data obtained were analyzed using the descriptive analysis method, and themes were derived from the raw data and presented in tabular form. Where deemed necessary, specific excerpts from the raw data were included to emphasize key points.The findings reveal that although voice training teachers select repertoire suitable for students' mutation periods, students still experience issues such as hoarseness and the development of nodules. Additionally, it was observed that students' harmful habits can negatively impact their vocal health, and the explanations in textbooks are insufficient. It is recommended that voice training teachers consider students' mutation periods more carefully when selecting repertoire. Furthermore, raising awareness among students about vocal health and integrating more comprehensive information into textbooks are suggested as ways to enhance the effectiveness of music education in preserving vocal health.