Güzel sanatlar liselerindeki keman öğrenci ve öğretmenlerinin uzaktan eğitim sürecinden etkilenme durumları
The students and teachers of fine arts in fine high schools areaffected by the distance education process
- Tez No: 715889
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAHİDE BAHAR ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada, Güzel Sanatlar Liselerindeki Keman öğrenci ve öğretmenlerinin uzaktan eğitim sürecinden etkilenme durumları incelenmiştir. Araştırma evrenini Türkiye çapında eğitim-öğretimini sürdüren 87 Güzel Sanatlar Lisesi oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise basit tesadüfi yöntemle seçilen 20 Güzel Sanatlar Lisesindeki, araştırmaya katılmayı kabul eden, 43 öğretmen ve 185 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Google Formlar aracılığıyla hazırlanan anket formları kullanılmıştır. Katılımcılar kendilerine internet yoluyla gönderilen formları cevaplamıştır. Araştırmada, tarama modellerinden biri olan betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın ilk bölümünde, Eğitim, Müzik Eğitimi, Çalgı Eğitimi, Keman Eğitimi, Güzel Sanatlar Liseleri, Güzel Sanatlar Lisesindeki keman eğitimi ve Uzaktan Eğitim konularında literatür taraması yapılmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde ise ilişkisel tarama modeli (karşılaştırmalı) kullanılmıştır. Veri toplama tekniği olarak“Anket”uygulanmış ve elde edilen veriler SPSS programı ile değerlendirilmiştir. Uzaktan keman eğitiminde öğrenci ve öğretmenlerin büyük çoğunluğunun internet kaynaklı problemlerden ses-görüntü gecikmesi ve/veya donmasından bahsettikleri, özellikle başlangıç düzeyindeki öğrencilerin keman tutuş-duruş, sağ ve sol el postürleri konusunda zorluklar çektiği anlaşılmaktadır. Ayrıca katılımcıların büyük çoğunluğunun ders süresini yetersiz bulmaları da dikkat çekmektedir. Katılımcıların çoğunluğu ev ortamının çalgı dersi için uygun olmadığı ve uzaktan eğitimin yüz yüze eğitim kadar faydalı olmadığı görüşündedir. Öğrenci ve öğretmen görüşlerinde oluşan bazı farklılıkların çevresel, bireysel ve kültürel nedenlerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Günümüzde uzaktan eğitim, çoğunlukla, zaman ve mekana bağlı olmaksızın, istekli insanların konusunda uzman insanlarla çalışmasına olanak sağlayan ve aynı zamanda ekonomik bir çözüm olarak kullanılmaktadır. Pandemi (Covid-19) nedeniyle ülkemizde keman eğitiminin de, eş zamanlı uzaktan eğitime dönüşmesiyle yaşanan aksaklıkların ortadan kaldırılabilmesi için bazı tespitler yapılmış ve internet kaynaklı problemlerin düşük ağ gereksinimine sahip programlarla, internet ve donanım konusunda yaşanan sıkıntıların kampanyalar/yardımlarla, özellikle başlangıç düzeyindeki öğrencilerin keman dersini harmanlanmış eğitim modeline göre keman dersi yapmasının, çalgı eğitimi için belirlenen ders saatlerinin arttırılmasının ve 1 derse giren öğrenci sayısının 2 öğrenci ile sınırlandırılmasının yaşanan aksaklıklara çözüm olabileceği düşünülmektedir. Ev hayatı, sorumluluklar, sosyal hayat ve ödevlere ayırılması gereken zaman konusunda yaşanan zorlukların ve son sınıf öğrencilerinin yüksek öğrenim hedefleri için planlanan eğitim/seminerlerle bu zorlukların rahatlatılabileceği düşünülmektedir. Uzaktan Eğitim sürecinde keman öğrenci ve öğretmelerinin etkilenme durumlarını belirleyen etmenler yüzde frekans ve ki-kare analizi yöntemi ile çözümlenmiş, yorumlanmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of violin students and teachers in Fine Arts High Schools from the distance education process were examined. Reseach population across Turkey continued its education constitutes 87 Fine Arts School. The sample of the study is composed of 43 teachers and 185 students in 20 Fine Arts Schools selected by simple random method, who accepted to participate in the study. Questionnaire forms prepared through Google Forms were used as data collection tool in the research. Participants answered the forms sent to them via the internet. In the reseach, descritive scanning model, which is one of the scanning models, was used. In the first part of the study, a literature rewiew was contucted on education, music education, instrument training, violin education, Fine Arts Schools, violin education in ine Arts School and distance education. In the second part of study, the relational scanning model (comparative) was used. The“Survey”was applied as the data collection tecnique and the data obtained were evaluated with the SPSS program. It is understood that the vast majority of students and teachers in distance violin education talk about audio-video delay and/or freezing as problems originating from the internet, and that especially beginner students have difficulties in violin holding-stance, right and left hand postures. It is also noteworthy that the majority of the participants found the course time insufficient. The majority of the participants are of the opinion that the home environment is not suitable for instrument lessons and distance education is not as beneficial as face-to-face education. It is thought that some differences in student and teacher views are caused by environmental, individual and cultural reasons. Today, distance education is mostly used as an economical solution that allows willing people to work with experts, regardless of time and place. Due to the pandemic (Covid-19), some determinations have been made in order to eliminate the disruptions experienced by the transformation of violin education into simultaneous distance education in our country, and internet-related problems with programs with low network requirements, internet and hardware problems with campaigns/aids, especially beginning students' violin. It is thought that making violin lessons according to the blended education model, increasing the lesson hours determined for instrument education and limiting the number of students who attend 1 lesson to 2 students can be a solution to the problems experienced. It is thought that the difficulties experienced in terms of home life, responsibilities, social life and time to be allocated for homework and the training/seminars planned for the higher education goals of senior students can be relieved. The factors that determine the influence of violin students and teachers in the distance education process were analyzed, interpreted and suggestions were made by percentage frequency and chi-square analysis method.