Yiyecek içecek hizmetleri alanındaki öğrencilerin istihdam kaygılarının ve üniversite eğitimindeki tercihlerinin incelenmesi: Sinop örneği
Examining the employment concerns of students in the field of food and beverage services and their preferences in university education: A case of Sinop
  1. Tez No: 914577
  2. Yazar: FARUK ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN EVRİM ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ortaöğretim kurumlarına bağlı Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde bulunan Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı öğrencilerinin sektördeki istihdam kaygı durumlarının incelenmesi ve kaygı durumlarının mezun olduktan sonra üniversite eğitimlerine hangi alanlarda devam edecekleri etkisinin incelenmesi tezin amacını oluşturmaktadır. Ayrıca Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı öğrencilerinin sektörlerinde istihdam kaygıları ile üniversite eğitim tercihleri arasındaki ilişkide demografik faktörlerin düzenleyici bir rol oynayıp oynamadıklarını ortaya koymak da tezin alt amacını oluşturmaktadır. Çalışmanın kapsamı, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde bulunan Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı öğrencilerinden oluşmaktadır. Evreni ise 2023-2024 eğitim öğretim yılında Sinop ili ve ilçelerinde bulunan Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanında öğrenim gören öğrencilerinden oluşmaktadır. Veriler toplanırken belirlenen gruba anket formları sınıf ortamında yüz yüze olacak şekilde 18/12/2023 – 19/01/2024 tarihleri arasında uygulanmıştır. Elde edilen verilerinin analizi SPSS programında; güvenirlik testi için Cronbach's Alpha değerleri, geçerlik testi için faktör analizi, demografik bulgular için tanımlayıcı test analizi, ölçeklerin normal dağılımını göstermek için çarpıklık ve basıklık değerleri, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Bu analizler neticesinde öğrencilerin istihdam kaygısı arttıkça üniversite eğitimlerine devam etme niyetlerinin de arttığı tespit edilmiştir. Önümüzdeki dönemlerde gastronomi eğitimi üzerine öğrenim gören öğrencilere yönelik yapılacak çalışmalar çeşitlenebilir. Örneğin; ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora veya yaygın eğitim kurumlarında gastronomi eğitimi gören öğrencilerin; istihdam kaygıları, mezun olduktan sonra sektörde çalışma istekleri ve sektördeki memnuniyetlerine özgü bulguların elde edilmesine yol gösteren çalışmalar yapılabilir. Bu amaçla çalışmanın gelecekte alanı tercih edecek öğrencilere ve bu öğrencilerin kılavuzu olan alan ve rehber öğretmenlerine katkı sağlaması beklenmektedir. Ayrıca Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı öğrencilerinin bölümlerine olan bakış açıları tespit edilerek eksik veya geliştirilmesi gereken yönleri ile faydalı tarafları ortaya çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to examine the employment anxiety of students in the field of food and beverage services in vocational and technical Anatolian high schools affiliated to secondary education institutions and to examine the effect of anxiety on the fields in which they will continue their university education after graduation. In addition, another aim of the thesis is to reveal whether demographic factors play a regulatory role in the relationship between the employment concerns of food and beverage services students in their sectors and their university education preferences. The scope of the study consists of students in the food and beverage services areas in vocational and technical Anatolian high schools. The sample consists of students studying in the field of food and beverage services in Sinop province and its districts in the 2023-2024 academic year. Inn collecting the data, the questionnaire forms were applied to the determined group face to face in the classroom environment between 18/12/2023-19/01/2024. The analysis of the data obtained was performed in SPSS program; Cronbach's Alpha values for reliability test, Factor analysis for validity test, Descriptive Statistics analysis for demographic findings, Skewness - Kurtosis values to show the normal distribution of the scales, correlation and regression analysis. As a result of these analyzes, it was determined that as students' employment anxiety increases, their intention to continue their university education also increases. In the coming periods, studies for students at all levels studying gastronomy education can be diversified. For example, studies that lead to findings specific to the employment concerns of students studying gastronomy, their desire to work in the sector after graduation and their satisfaction in the sector can be conducted. For this purpose, the study is expected to contribute to the students who will choose the field in the future and to the field and guidance teachers who are the guides of these students. In addition, the perspectives of food and beverage services students on their departments will be determined and the missing or aspects that need to be developed and their beneficial sides will be revealed.