Yiyecek ve içecek hizmetleri alanında öğrenim gören öğrencilerin yiyecek hazırlama ve pişirme becerilerinin ölçülmesi: Sivas ili örneği
Measuring food preparation and cooking skills of students studying in the field of food and beverage services: The sample of Sivas province
- Tez No: 944306
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma, Sivas ilinde yiyecek ve içecek hizmetleri alanında eğitim gören öğrencilerin pişirme ve yiyecek hazırlama becerilerini kapsamlı bir şekilde değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın amacı, öğrencilerin bu alandaki yetkinliklerini belirlemek ve hangi beceri alanlarında kendilerini yeterli, hangi alanlarda ise yetersiz gördüklerini tespit etmektir. Çalışma kapsamında Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek İçecek Hizmetleri alanı 418 öğrenci ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Aşçılık, Gastronomi ve Mutfak Sanatlarında eğitim gören 565 öğrenci değerlendirmeye alınmıştır. Araştırma çerçevesinde, öğrencilere yönelik“Yiyecek Hazırlama ve Pişirme Becerileri Ölçeği”uygulanmış ve yöneltilen anket soruları aracılığı ile öğrencilerin pişirme ve yiyecek hazırlama becerileri hakkında veriler toplanmıştır. Anket soruları arasında, öğrencilerin mutfak becerilerinin yanı sıra eğitim süreçleri ve staj deneyimleri hakkındaki görüşlerini de içermektedir. Verilerin analizinde, öğrencilerin beceri seviyeleri, kendi değerlendirmeleri ve diğer bağımsız değişkenlerle ilişkileri incelenmiştir. Yapılan analizleri sonucunda araştırmada kullanılan ölçeğin yüksek derecede güvenilir olduğunu söylemek mümkündür. Öğrencilerin yaşları ile pişirme becerileri, hazırlama becerileri ve beceri ortalaması alt boyutunda istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmaktadır (p>0,05). Pişirme beceri düzeyi yükseldikçe hazırlama beceri düzeyi de yükselmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively evaluate the cooking and food preparation skills of students studying in the field of food and beverage services in Sivas province. The research seeks to determine the competencies of these students and identify the areas where they feel proficient and those where they perceive themselves as lacking. The study reached 418 students from the Food and Beverage Services program at the Vocational Technical Anatolian High School and 565 students from the Culinary Arts, Gastronomy, and Culinary Arts programs at Sivas Cumhuriyet University. During the research process, a detailed questionnaire was administered to the students, collecting data on their cooking and food preparation skills. The questionnaire also included questions regarding students' opinions on their culinary skills, educational processes, and internship experiences. In the analysis of the data, the students' skill levels were examined, along with their self-assessments and their relationships with other independent variables. Statistically significant differences were found between students' ages and the sub-dimensions of cooking skills, preparation skills, and overall skill averages (p>0.05). As cooking skill levels increased, so did preparation skill levels.