Vakıf yükseköğretim kurumlarının hukuki statüsü
Legal status of foundation higher education institutions
  1. Tez No: 914580
  2. Yazar: MEHMET MERT DERMENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE AKSOYLU ÜRGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Vakıf Yükseköğretim Kurumları, Türk İdare Hukukunun tartışmalı konularından birisini oluşturmaktadır. Bir tarafta kurucu iradesinin, kuruluş için gereken finansman ve bütçesinin bir özel hukuk tüzel kişisi olan kurucu vakıf tarafından karşılandığı gerçeği; öte yanda üniversitelerin kanunla kurulacağı ve kamu tüzel kişiliğine sahip olacağının hüküm altına alındığı Anayasa hükmü bulunmaktadır. Bu konu, gerek Anayasa Mahkemesi'nce gerekse de öğretide tartışılmıştır. Hem Anayasa hükmündeki belirsizlik hem de vakıf yükseköğretim kurumunun kuruluş merhalesinin, idare hukukunun genel ilkelerine getirdiği ayrıksı durum nedeniyle konuya somut bir çözüm getirmek oldukça zordur. Bu nedenlerle hukuki statüsü gerek Anayasal şartlarla gerekse de içtihadi ölçütlerle ortaya koyulmalıdır. Nihayetinde bu kişinin, diğer yükseköğretim kurumlarından farklılaştığı noktalar tespit edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Foundation Higher Education Institutions constitute one of the controversial issues of Turkish Administrative Law. On the one hand, there is the fact that the founding will, the financing and budget required for the establishment are met by the founding foundation, which is a private law legal entity; on the other hand, there is the Constitutional provision stipulating that universities shall be established by law and shall have public legal personality. This issue has been discussed both by the Constitutional Court and in the doctrine. It is very difficult to provide a concrete solution to the issue due to both the ambiguity in the Constitutional provision and the exceptional situation brought by the establishment stage of the foundation higher education institution to the general principles of administrative law. For these reasons, its legal status should be determined by both constitutional provisions and jurisprudential criteria. Finally, the points where this person differs from other higher education institutions should be determined.