İdare hukuku açısından vakıf yükseköğretim kurumlarının hukuki statüsü ve işleyişi
The legal status and functions of foundation universities in a administrative law aspect
  1. Tez No: 976706
  2. Yazar: FATMA AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHREDDİN ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda, vakıf yükseköğretim kurumlarının kuruluşu, idari yapısı ve işleyişi, konuyla ilgili yargı kararları ile mevzuat hükümleri ışığında bütüncül bir bakış açısıyla ele alınmaya çalışılmıştır. Bu suretle vakıf üniversitelerinin hukuki statüsünün ve bu statüden kaynaklanan öznel niteliklerinin, konunun tarihsel arka planı da göz önüne alınarak aydınlatılması amaçlanmıştır. Vakıf üniversitelerinin idari yapısı ve işleyişine dair uygulamada sıklıkla rastlanan hukuki meselelere idare hukukunun temel enstrümanlarından yararlanılarak çeşitli çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation attempts to examine the establishment, administrative structure, and functioning of foundation-owned higher education institutions from a holistic perspective, drawing on relevant judicial decisions and legislative provisions. This study aims to illuminate the legal status of foundation universities and the subjective characteristics arising from this status, while also considering their historical context. Also various solutions are offered, utilizing fundamental instruments of administrative law, to frequently encountered legal issues related to the establishment and operation of foundation universities.