İkinci el otomobil piyasasında talebi etkileyen faktörler
Factors affecting demand in the used car market
  1. Tez No: 914584
  2. Yazar: VELİ ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA HATTAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki ikinci el otomobil piyasasında talebi etkileyen faktörleri analiz ederek, tüketici davranışları ve piyasa dinamiklerine ilişkin iç görüler sunmayı amaçlamaktadır. Araştırmada çoklu regresyon analizi yöntemi kullanılarak, bağımsız değişkenlerin ilan süresi üzerindeki etkileri istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Anlamlılık düzeyleri dikkate alınarak sonuçlar detaylı bir şekilde yorumlanmıştır. Analiz sonuçlarına göre daha yüksek donanım paketine sahip araçların daha uzun süre ilanda kaldığı tespit edilmiştir. Değişen parça sayısının artışı, ilan süresini uzatırken, boyalı parça sayısının etkisi daha düşük düzeyde olmakla birlikte anlamlıdır. Bununla birlikte, model yılı ve kilometre değişkenlerinin etkileri istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Ayrıca, hatchback araçlar sedan kasa tipine göre daha kısa ilan sürelerine sahipken, SUV araçlar daha uzun süre ilanda kalmaktadır. Analizler neticesinde bu çalışma, Türkiye ikinci el otomobil piyasasında tüketici tercihlerini etkileyen faktörleri anlamaya yönelik literatüre önemli bir katkı sağlamaktadır. Sektördeki aktörlere yönelik şeffaflık ve güven artırıcı politikaların geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the factors affecting demand in the Turkish second-hand automobile market, providing insights into consumer behaviors and market dynamics. Using multiple regression analysis, the effects of independent variables on listing durations were statistically evaluated, and the results were interpreted considering their significance levels. According to the analysis results, vehicles with higher equipment packages were found to remain listed for longer durations. An increase in the number of replaced parts extends the listing duration, while the impact of painted parts, though significant, is relatively less pronounced. However, the effects of model year and mileage variables were not found to be statistically significant. Additionally, hatchback cars have shorter listing durations compared to sedans, while SUVs tend to stay listed longer. Based on the analyses, this study makes a significant contribution to the literature by advancing the understanding of factors influencing consumer preferences in Turkey's second-hand automobile market. It also recommends the development of transparency and trust-enhancing policies for market actors.