2000 sonrası Amerikan sinemasında kişilik bozuklukları bağlamında katil kimliği
Murderer identity in the context of personality disorders in post-2000 American cinema
- Tez No: 914604
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZER ÖZKANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sinema, kişilik bozukluklarının insanları nasıl aşırıya ittiğini etkileyici ve dramatik şekilde sunan bir sanat dalıdır. Bu bozukluklar filmlerde çoğunlukla şiddet eğilimli, takıntılı ve saplantılı karakterler olarak resmedilmektedir. Özellikle Amerikan sinemasının ilgi odağı olan bu psikolojik unsurlar karakteri katil olmaya iten en önemli ögedir. Bu çerçevede bu çalışmanın amacı, 2000 sonrası Amerikan sinemasında kişilik bozukluklarının nasıl ele alındığı ve bu bozuklukların katil kimliği üzerinde ne denli etkili olduğunu ortaya çıkarmaktır. Özellikle narsisistik, borderline, antisosyal ve paranoid kişilik bozukluklarının şiddet ve cinayet işleme gibi suçlar üzerindeki etkileri sinemadaki karakterler üzerinden analiz edilmiştir. Bu karakterler 2000 sonrası Amerikan yapımı filmlerden seçilmiştir. Bu bağlamda ilgili çalışmanın örneklemini American Psycho (Amerikan Sapığı), Monster (Cani), The Roommate (Oda Arkadaşım) ve Gone Girl (Kayıp Kız) filmleri oluşturmaktadır. Filmler içerik analizi ve metin analizi yöntemleriyle hem karakter özellikleri hem de yapı unsurları açısından analiz edilmiştir. Bu kapsamda, kişilik bozukluklarının karakterin üzerinde belirgin bir etkisi olduğu, bu etkiyle karakterin şiddet ve cinayet eylemlerini gerçekleştirdiği sonucuna varılmıştır. Dolayısıyla kişilik bozuklukları, karakterin zihnini ve davranışlarını yöneterek onu giderek daha kontrolsüz ve tehlikeli hale getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Cinema is an art form that presents in an impressive and dramatic way how personality disorders push people to extremes. These disorders are often portrayed in movies as violent, obsessive and obsessed characters. These psychological elements, which are especially the center of attention of American cinema, are the most important elements that push the character to become a murderer. In this framework, the aim of this study is to reveal how personality disorders are handled in post-2000 American cinema and how effective these disorders are on the identity of the killer. In particular, the effects of narcissistic, borderline, antisocial and paranoid personality disorders on crimes such as violence and murder are analyzed through characters in the cinema. These characters were selected from post-2000 American-made movies. In this context, the sample of the study consists of American Psycho (2000), Monster (2003), The Roommate (2011) and Gone Girl (2014). The films were analyzed in terms of both character traits and structural elements through content analysis and text analysis methods. In this context, it was concluded that personality disorders have a significant effect on the character and that the character commits acts of violence and murder due to this effect. Hence personality disorders control the character's mind and behavior, making him increasingly uncontrolled and dangerous.