Alzheimer hastalarında serum homosistein ve paraoksonaz seviyeleri ile metilentetrahidrofolat redüktaz ve paraoksonaz 1 gen polimorfizminin klinik ile korelasyonu
The association between blood homocystein-paraoxonase levels and the polymorphisms of methylenetetrahydrofolate reductase and paraoxonase 1 genes in alzheimer disease patients
  1. Tez No: 914608
  2. Yazar: HASAN BAYINDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ANLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amacı: Bu çalışmasının amacı Alzheimer hastalarında, serum homosistein (Hcy) yüksekliği ve paraoksonaz düşüklüğü ile metilentetrahidrofolat redüktaz (MTHFR) ve paraoksonaz 1 (PON1) gen polimorfizmlerinin tespit edilmesi, bu hastalarda klinik ile korelasyonunun değerlendirilmesidir. Bu çalışmada, Alzheimer hastalarında MTHFR geni C677T ve A1298C polimorfizmi ile, PON 1 geni 55. kodonda metiyonin ile lösinin (M/L55) yer değiştirdiği ve 192. pozisyonda glutamin ile arjininin (Q/R192) yer değiştirdiği polimorfizmin genotip ve allel sıklıklarını belirlemek ve bu genotipler ile plazma total Hcy ve paraoksonaz düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemi: 2013 Yılı içerisinde Nöroloji polikliniğine başvuran, 61-89 yaş arası, klinik olarak Alzheimer hastalığı (AH) tanısı Diagnostic and Statistic Manuel of Mental Disorders, Fourth Edition (DSM-IV) kriterlerine göre konulan hastalar alındı. Hasta ve kontrol grubuna standardize mini mental test (SMMT) uygulanarak, 24 ve altı, skorlar kognitif bozukluk olarak değerlendirildi. Klinik Demans Derecelendirme Ölçeği (KDDÖ) ile değerlendirilen AH olan 51 kişi ve olmayan kontrol grubu 52 kişi çalışmaya alındı. Hasta ve kontrol grubunda Hcy düzeyleri ve paraoksonaz aktiviteleri ölçüldü. MTHFR ve PON 1 gen polimorfizmi araştırılarak, klinik ile korelasyonu değerlendirildi. Bu tetkikler sonrasında Alzheimer hastaları ile kontrol vaka grubunda Hcy düzeyleri ve paraoksonaz aktiviteleri, MTHFR C677T – A1298C ve PON 1 L55M - Q192R gen polimorfizmleri yönünden anlamlı bir farklılık olup olmadığı istatistiksel olarak değerlendirildi. P0,05).
Özet (Çeviri)
Background: The aim of this study is to detect serum homocysteine increase (Hcy) and paraoxonase decrease together with methylenetetrahydrofolate reductase (MTHFR) and paraoxonase 1 (PON1) gene polymorphisms in Alzheimer's patients and to evaluate the correlation with clinic in these patients. Material and Methods: In our study; total 103 individuals were included and 51 of them had Alzheimer's disease (AD) diagnosis clinically according to DSM-IV criteria and 52 of them did not have AD. In patient and control group; Hcy levels and paraoxonase activity, MTHFR C677T – A1298C and PON1 L55M - Q192R gene polymorphisms were investigated. Results: Average age of the patients in our study was found as 73.67±7.91 years. In patient group; Hcy level was significantly high (p:0,024) and paraoxonase activity was found low in patient group (p:0,047). In patients with MTHFR C677T and A1298C polymorphism, Hcy levels were high but there was no significant difference between groups (p>0,05).