Türk atasözlerinde yan cümle
Subordinate clause in Turkish proverbs
  1. Tez No: 914611
  2. Yazar: ÜLGER YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Atasözleri tarih içerisinde toplumun ortak bir sosyal yaşantı elde etmesini sağlayan en önemli kültür aktarıcısı halk yaratmaları arasında olmuştur. Halkın yaşantılarını, doğrularını, zenginliklerini, deneyimlerini yansıtarak zamanla yaratıcısı halk olmuş ve toplum ile bütünleşerek çok güçlü kültürel taşıyıcılar olmuştur. Atasözleri toplumsal tecrübeleri ve yaşantıları güvenilir ve sağlıklı yollarla nesillere aktaran kültür taşıyıcılarıdır. Bir diğer taraftan standart dil ve konuşma dilinde karşımıza çıkan yan cümle kavramı vardır. Yan cümle kavramı varlığı ile birlikte Türkoloji araştırmalarında araştırıcıları ayrı düşürmüştür. Kimi araştırıcılar yan cümleyi kabul ederken kimi sanatçılar yan cümle kavramını reddeder. Yan cümle kavramını Türk atasözleri üzerinden incelemek kavramı nasıl değerlendirebileceğimiz konusunda bizi yönlendirecektir. Bu çalışmada temel amaç Türkoloji tarihinde yan cümle kavramı araştırmalara nasıl yansımış, kavramı kabul eden-kabul etmeyen görüşler nasıl sıralanmış, atasözleri yan cümle kavramını nasıl taşımış ve yansıtmıştır. Bu tespit edilmeye çalışıldı. Yan cümlenin varlığını kabul eden araştırıcıların kavramı nasıl açıkladığı ve kavrama nasıl kanıtlar sunduğu incelenmiştir. Yan cümleyi reddeden araştırıcıların kavramı niçin reddettiği ve ortaya sundukları kanıtlar da incelenmiştir. Bunun ile birlikte sosyal kültürde atasözlerinin sahip olduğu itibar ve bu itibarın gerçek anlamda halka bir yaşantı kültürü oluşturması incelenmiştir. Atasözlerinin sadece sahip olduğu anlamsal güç değil aynı zamanda sahip olduğu edebi güç, sanatsal özellikler de araştırmaya dâhil edilmiştir. Bu şekilde hem atasözlerinin gücü hem de yan cümleyi gösterme gücü incelenmiştir. Bu çalışmada tamamen yan cümlenin varlığı kabul edilerek atasözleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Proverbs have been among the most important culture transmitter folk creations that enable the society to achieve a common social life in history. By reflecting the lives, truths, richness and experiences of the people, the creator has become the people over time and has become very powerful cultural carriers by integrating with the society. Proverbs are cultural carriers that transmit social experiences and experiences to generations in reliable and healthy ways. On the other hand, there is the concept of subordinate clause that we encounter in standard language and spoken language. With its existence, the concept of subordinate clause has divided the researchers in Turkological studies. While some researchers accept the subordinate clause, some artists reject the concept of subordinate clause. Analysing the concept of subordinate clause through Turkish proverbs will guide us on how we can evaluate the concept. The main purpose of this study is how the concept of subordinate clause has been reflected in the researches in the history of Turkology, how the opinions that accept and reject the concept are listed, how proverbs have carried and reflected the concept of subordinate clause. This was tried to be determined. It was analysed how the researchers who accepted the existence of the subordinate clause explained the concept and how they provided evidence for the concept. The reasons why the researchers who reject the subordinate clause reject the concept and the evidence they present are also analysed. In addition to this, the reputation of proverbs in social culture and the fact that this reputation creates a culture of life for the people in the real sense have been analysed. Not only the semantic power of proverbs, but also their literary power and artistic features were included in the research. In this way, both the power of proverbs and the power to show the subordinate clause were analysed. In this study, proverbs were analysed by accepting the existence of a subordinate clause.