Pandemi sürecinde bireysel yatırımcıların hisse senedi yatırım davranışları: İstanbul YMM Odası üyeleri üzerine bir uygulama
Stock investment behaviors of individual investors during the pandemic: An application on Istanbul chamber of CPA members
  1. Tez No: 914622
  2. Yazar: GÜLŞAH ŞİŞGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL EKŞİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE BERRA DOĞANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Geleneksel finans, bireysel yatırımcıların rasyonel davranmaları gerektiğini belirtmektedir. Yatırımcıların yatırım kararlarında risk ve getirinin dışındaki farklı değişkenlerden etkilenmesi, davranışsal finans teorisini gündeme getirmiştir. Yatırımcıların kararlarını etkileyen bu değişkenler, davranışsal eğilim ve sosyo-demografik faktörlerdir. Davranışsal eğilimlerin dört ana eğilimi bulunmaktadır bunlar risk toleransı, sürü davranışı, demirleme, kendine güven eğilimlerdir. Bu çalışmanın amacı; İstanbul yeminli mali müşavir odasına kayıtlı üyelerin pandemi sürecinde hisse senedi yatırım davranışlarını araştırmaktır. Toplamda 104 YMM üyesinin katılımı ile anket çalışması uygulanmıştır. Çalışmada yöntem olarak Mann-Whitney u Testi ve Kruskal-Wallis Testi kullanılmıştır. YMM'lerin pandemiden önce ve pandemiden sonra hisse senedi yatırımlarında davranışsal faktörlerden etkilendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Traditional finance states that individual investors should act rationally. The fact that investors are affected by different variables other than risk and return in their investment decisions has brought the theory of behavioral finance to the agenda. These variables that affect investors' decisions are behavioral tendencies and socio-demographic factors. There are four main tendencies of behavioral tendencies, which are risk tolerance, herd behavior, anchoring, and self-confidence tendencies. The purpose of this study is to investigate the stock investment behaviors of members registered to the Istanbul Chamber of Certified Public Accountants during the pandemic. A survey study was conducted with the participation of a total of 104 CPA members. The Mann-Whitney u Test and Kruskal-Wallis Test were used as methods in the study. It was determined that CPAs were affected by behavioral factors in stock investments before and after the pandemic.