Ud ses tablasında cila uygulamalarının ses özellikleri üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of polish applications on the sound properties of the oud soundboard
- Tez No: 914623
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MARUF ALASKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ahşap malzemenin müzik aletlerinin üretiminde kullanılması çok eskilere dayanmaktadır. Ahşap materyal estetik ve ses özellikleri açısından diğer malzemelere kıyasla müzik aleti yapımda kullanılan en önemli materyaldir. Kullanılan ağaç materyalin cinsine bağlı olarak müzik aletinin ses özelliklerinde değişiklik gözlemlenmektedir. Müzik aletlerinin ses tablalarında genellikle iğne yapraklı ağaçlar, gövde ve sap kısımlarında ise yapraklı ağaçların kullanımı tercih edilmektedir. Ses tablası yapımında kullanılan odunlarda düşük özgül ağırlık, yüksek elastikiyet modülü aranan başlıca özellikler arasındadır. Bu gerçekleştirilen çalışma da odun türünün akustik özelliklerinin iyileştirilmesi amacı ile kontrollü cilalama gerçekleştirilecektir. Odunun içerdiği rutubet miktarının akustik özellikleri üzerine etkisi büyük olup artması durumunda odunun akustik özelliklerini olumsuz etkilendiği bilinmektedir. Ayrıca rutubet içeriğine bağlı olarak müzik enstrümanlarının akort ve entonasyon ayarlarının bozulması da söz konusudur. Rutubet miktarının odunda istenen seviye de kalabilmesi için farklı cila türleri kullanılacaktır. Udun ses tablasında ki akustik özelliklerin en maksimum seviyede korunabilmesi için farklı cila türleri ile yüzeyleri kaplanarak ses analizleri yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The use of wood in the production of musical instruments dates back to ancient times. Wooden material is the most important material used in making musical instruments compared to other materials in terms of aesthetics and sound properties. Depending on the type of wood material used, changes in the sound characteristics of the musical instrument are observed. Coniferous trees are generally preferred in the soundboards of musical instruments, and leafy trees are preferred in the body and neck parts. Low specific gravity and high modulus of elasticity are among the main features sought in the wood used in soundboard construction. In this study, controlled polishing will be carried out in order to improve the acoustic properties of the wood type. It is known that the amount of moisture contained in wood has a great impact on its acoustic properties, and if it increases, the acoustic properties of wood are negatively affected. In addition, depending on the moisture content, the tuning and intonation settings of musical instruments may deteriorate. Different types of polish will be used to keep the moisture content in the wood at the desired level. In order to preserve the acoustic properties of the oud's soundboard at the maximum level, its surfaces will be coated with different types of polish and sound analyzes will be carried out.