Bağımsız denetim raporlarında açıklanan kilit denetim konularının işletmelerin finansal performansı ve kredi talebine etkisi
The Effect of key audit issues disclosed in independent audit reports on the financial performance and credit demand of enterprises
- Tez No: 914631
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE SAĞLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
BBu çalışma, Kilit Denetim Konularının (KDK'lar) şirketlerin finansal performansına etkisi ile kredi taleplerinin değerlendirilmesine etkisini incelemektedir. Çalışma kapsamında, iki araştırma yapılmıştır. İlk araştırma 2017 ile 2021 yılları arasındaki Borsa İstanbul 100 endeksinde (BİST100) listelenmiş şirketlerin bağımsız denetim raporlarında açıklanan KDK kelime sayıları ile finansal oranların regresyon analizine dayanmaktadır. İkinci araştırma kredi kuruluşlarına yönelik yapılan anketten alınan bulgular ve sonuçlarının değerlendirilmesinden oluşmaktadır. KDK kelime sayıları ile finansal oranlar arasındaki etki incelendiğinde, KDK'ların açıklanmasındaki artışın finansal performansa etkisinin olmadığı, ancak anket sonuçları değerlendirildiğinde ise kredi kuruluşlarında kredi taleplerini değerlendirmede çalışan profesyonellerin KDK'lardan yararlandıklarını anlaşılmıştır. Çalışma, KDK'lar ve şirketlerin finansmanına etkisinin ve KDK'ların kredi taleplerine etkisinin anlaşılmasını zenginleştirmeyi hedeflemekte ve ilgilere KDK'ların etkileri hususlarında öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of Key Audit Matters (KAMs) on companies' financial performance and the evaluation of credit requests. Two studies were conducted within the scope of the study. The first study is based on the regression analysis of the KAM word counts and financial ratios disclosed in the independent audit reports of companies listed on Borsa Istanbul (BIST100) between 2017 and 2021. The second study consists of the evaluation of the findings and results obtained from the survey conducted on credit institutions. When the impact between KAM word counts and financial ratios is examined, it is understood that the increase in the disclosure of KAMs has no effect on financial performance, but when the survey results are evaluated, it is understood that professionals working in credit institutions to evaluate credit requests benefit from KAMs. The study aims to enrich the understanding of KAMs and their impact on companies' finances and the impact of KAMs on credit requests and offers suggestions to interested parties on the effects of KAMs.