Kronik lenfositik lösemide stroma adezyonunun incelenmesi
Investigation of adhesion onto the stroma in chronic lymphocytic leukemia
  1. Tez No: 91464
  2. Yazar: ALPASLAN KİBAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK F. AKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
1. ÖZET Bu çalışma B-KLL hücrelerinin kemik iliği stroma tabakasına adezyonunda adezyon molekülleri ve kemik iliği mikroçevresinin rollerini araştırmak amacıyla planlandı. Çalışmaya 12 B-KLL hastası ve 7 sağlıklı kontrol alındı. Her birey için bazı adezyon molekül ekspresyonlan (CD44, Leu-8, CD18, CDlla, CDllb, CDllc, CD49d, CD62) ve B- KLL'de hastalık evreleri not edildi. Bir kontrol ve iki B-KLL hastasından (Rai evre II ve evre IV) kemik iliği örnekleri temin edilerek stroma tabakasının oluşumu için 96 kuyucuklu kültür plaklarında altı hafta kültür yapıldı. Oluşan stroma tabakası üzerinde sağlıklı kişilerden elde edilen purifîye B hücreleri ve B-KLL hastalarının mononükleer hücrelerinin adezyonu çalışıldı. Aynı zamanda, normal ve B-KLL stroma kültürlerinden altıncı haftada alınan supernatantlar, stroma kökenli çözünür faktörlerin adezyona etkisini araştırmak amacıyla adezyon deneyi esnasında 2 saat süresince B-KLL ve normal B hücreleriyle birlikte inkübe edildi. Adezyon moleküllerinin ekspresyonu ile stromaya adezyon arasında bir korelasyon bulunamadı. Normal kemik iliği supernatantı ile inkübasyonda normal B hücreleri ile kıyaslandığında B-KLL hücrelerinin, normal kemik iliği stroma tabakası üzerine adezyonları önemli derecede azalmış bulundu.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY The aim of this study was investigate the roles of adhesion molecules and bone marrow microenvironment in the adhesion of B-CLL cells to the bone marrow stromal layer. Twelve patients with B-CLL and 7 healthy subjects were investigated. Disease stage of patients and expression of some adhesion molecules (CD44, Leu-8, CD18, CD1 la, CD1 lb, CD1 lc, CD49d, CD62) was noted for each patient. Bone marrow cells were obtained from a normal subject and two patients with Rai stage II and IV respectively, and they cultured to obtain stromal layer in 96 well culture plates for 6 weeks. Adhesion on the cultured stroma of purified peripheral B cells from healthy individuals and MNCs from patients with B-CLL was evaluated. Also, supernatants harvested from normal and CLL stroma cultures at the end of six weeks were incubated with the normal and B-CLL cells for two hours along the adhesion assay in order to investigate the effect of stroma derived soluble factors on adhesion. There was no corelation between the adhesion molecule expression and adhesion onto the stromal layers. Adhesion of B-CLL cells to the normal bone marrow stromal layer with presence of normal supernatant was significantly decreased in comparison with the adhesion of normal B cells.