Diklofenak-aljinat mikrokürelerinin ve tabletlerinin in vitro özelliklerinin incelenmesi
Evaluation of in vitro properties of diclofenac-alginate microspheres and tabletted microspheres
  1. Tez No: 91465
  2. Yazar: SEVGİ ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Diklofenak sodyum (DFS) aljinat mikroküreleri emülsiyon metodu ile iki farklı tip aljinat ile hazırlandı ve mikroküre özelliklerine hazırlama metodunun etkisi incelendi. Aljinat mikrokürelerinden ilacın serbestleşmesi pH>5 olduğunda hızlıydı, aljinat jele Aquacoat, Eudragit RS 30 D ve Eudragit NE 30 D ilavesi ilacın geciktirilmiş serbestleşmesini sağlayamadı. Bu yüzden tablet formülasyonlan hazırlandı, tabletlenmiş aljinat mikroküreleri dolgu maddesi olarak karagen, sodyum aljinat, pektin, sodyum karboksimetilselüloz (NaCMC), kitre zamkı ve hidroksipropil metilselüloz (HPMC) içeriyordu ve bu şekilde ilacın kontrollü serbestleşmesi sağlanabildi. Dolgu maddesinin tipi, viskozitesi ve oranı ilaç serbestleşmesinde etkili faktörler olarak bulundu. Sonuç olarak, eğer uygun dolgu maddesi seçilirse, ilacın gastro intestinal sistemde (GIS) kalış süresi ayarlanabilmekte ve ilacın uzatılmış serbestleşmesi sağlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
-2- SUMMARY Diclofenac sodium (DFS) alginate microspheres were prepared with two different types of alginate using the emulsification method and the effect of the method of preparation on the properties of the microspheres was investigated. The release of drug was rapid from alginate microspheres when pH>5, incorporation of Aquacoat, Eudragit RS 30 D and Eudragit NE 30 D into the alginate gel could not provide prolonged release of drug. Therefore, alginate microspheres were tabletted with carrageenan, sodium alginate, pectin, sodium carboxymethylcellulose (NaCMC), gum tragacanth and hidroxypropyl methylcellulose (HPMC) as diluents and thus controlled release of the drug could be achieved. Type, viscosity and ratio of diluent were found to be effective factors in drug release. Finally, if a suitable diluent is selected, the residence time of the drug can be adjusted in gastro intestinal system (GIS) and the sustained release of drug can be provided.