Representations of African Americans in American children's literature: The search for black identity in Jacqueline Woodson's picture books
Amerikan çocuk edebiyatında Afro-Amerikalıların temsili: Jacqueline Woodson'un resimli kitaplarında siyah kimliğinin arayışı
  1. Tez No: 914653
  2. Yazar: GAMZE AR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM GÜMÜŞÇUBUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 333
Özet
Çocuk edebiyatı, çocukların sosyal düzende şekillendirilmiş dünyalarındaki düşünce biçimlerinin aileleri tarafından doğal olarak oluşturulan fikirleri ile inşa edilen önemli bir türdür. Amerika, çok uluslu yapısından dolayı, etnik azınlık gruplarındaki çocukların durumlarını ve etkilendikleri noktaları gösteren değerli bir örnek olarak değerlendirilebilir. Tarihsel açıdan bakıldığında, ırkçılık zirve noktasına Sivil Haklar Dönemi (1954-1968) sırasında ulaşmıştır ve pek çok Afrikalı Amerikalı yazar, Amerikan toplumundaki acımasız ayrımcılık ve ırksal farklılıklarla dolu bastırılmış alanlarda mücadele etmiştir. Jacqueline Woodson (1963-), Amerika'da Afrikalı Amerikalı Resimli Çocuk Edebiyatı alanında oldukça önemli bir yazardır, çünkü hayatı boyunca ırkçı söylemler ve pratiklerle karşılaşmıştır. Bu nedenle, onun resimli çocuk kitapları kendi hayatından tecrübelerini yansıtır. Bu çalışmanın teorik kısmı, resimli çocuk kitaplarının siyahi çocukların zihinlerini nasıl şekillendirdiğini ırksal teoriler bağlamında ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, doktora tezi Jacqueline Woodson'ın 13 adet resimli çocuk kitabını ırk bağlamında analiz ederken iki farklı teorik yaklaşım kullanacaktır. Bütün bu kitaplar, Irksal Kimlik Teorisi ve Eleştirel Irk Teorisi gibi yaklaşımlar ile incelenmiştir. Bu çerçevede, sadece Afrikalı Amerikalı çocuklar için değil, aynı zamanda diğer küçük yaş grubundaki çocuklar için de resimli kitap incelemeleri kapsamında bir doktora tezi sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Children's literature is a significant genre that constructs thought patterns in children's socially shaped worlds through naturally formed ideas from their families. Given its multinational composition, the United States serves as a valuable example showcasing the circumstances and impacts on children from ethnic minority groups. Historically, racism reached its peak throughout the Civil Rights Era (1954-1968), during which many African American writers struggled within the suppressed spaces filled with brutal discrimination and racial disparities in American society. Jacqueline Woodson (1963-) stands out as a significant author in the realm of African American picture books in the United States, having encountered racist discourses and practices throughout her life. Consequently, her picture books reflect her personal experiences. The theoretical part of this study presents how picture books shape the minds of Black children within the context of racial theories. In this regard, the doctoral dissertation will analyze thirteen of Jacqueline Woodson's picture books through the lens of two distinct theoretical approaches. All these books have been examined using frameworks such as Racial Identity Theory and Critical Race Theory. This dissertation will thus present an analysis of picture books not only for African American children but also for children from other young age groups.