Hentbolcularda kol kuvveti, omuz esnekliği ve atış hızı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between arm strength, shoulder flexibility and shooting speed in handball players
- Tez No: 914678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ONUR SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı hentbolcularda kol kuvveti, omuz esnekliği ve şut hızı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya Gümüşhane Üniveritesi Spor Kulübünde hentbol oyanayan gönüllü 16 erkek hentbolcu katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak deneklerin boy uzunluğu (m) antropometrik set (Holtain marka), vücut ağırlığı (kg), vücut yağ yüzdesi, beden kitle indeksi inbody 270 profesyonel vücut analiz cihazı, omuz esnekliklerini belirlemek için mezura yardımıyla omuz eklemi internal (ır) ve eksternal (er) rotasyon hareket esnekliği testi, şut hızlarını belirlemek için el tipi radar cihazı (Stalker Sport 2 Digital Sports Radar, TX, ABD) cihazı, konsantrik güç ve maksimum eksantrik güç testi için DESMOTEC V12 Üst Ekstremite İzoinersiyal Sistem cihazı kullanılmıştır. Çalışmada verilerin analizinde demografik bilgiler, Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk değerleri normal dağılım gösterdiği varsayılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between arm strength, shoulder flexibility and shooting speed in handball players. 16 male handball players who are licensed to play handball at Gümüşhane Sports Club participated in the study. In the study, the height (m) anthropometric set (Holtain brand), body weight (kg), body fat percentage, body mass index inbody 270 professional body analyzer, shoulder joint internal (ir) and external (er) rotation movement flexibility test with the help of tape measure to determine shoulder flexibility, handheld radar device to determine shot speeds (Stalker Sport 2 Digital Sports Radar, TX, USA), DESMOTEC V12 Upper Extremity Isoinersial System device was used for concentric power and maximum eccentric power testing. In the analysis of the data, it was assumed that demographic information, Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk values showed normal distribution.