Bornova (İzmir) ilçesinin atmosferik polenlerinin gravimetrik yöntemle analizi
Atmospheric pollen analysis of Bornova district (Izmir) with gravimetric method
- Tez No: 914698
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT GÜVENSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında 01 Mart 2023 – 29 Şubat 2024 tarihleri arasında İzmir'e bağlı Bornova ilçesinin atmosferik polenleri gravimetrik metotla, Durham polen tuzağı kullanılarak araştırılmıştır. Polen sayıları cm2'ye düşecek şekilde hesaplanmıştır. Elde edilen veriler haftalık ve aylık olarak tablo ve grafiklere yansıtılmıştır. Ayrıca %1'den fazla polenine rastlanan taksonlar detaylı olarak incelenip meteorolojik verilerle etkileşimleri“Spearman korelasyon testi”ile incelenmiştir. Bir yıllık süreçte 27 odunsu, 19 otsu bitkilere ait toplam 46 taksondan 23.590 polen/cm2 tespit edilmiştir. Toplam polen sayısının %91,53'ü (21.591 polen/cm2) odunsu taksonlara, %8,18'i (1.929 polen/cm2) otsu taksonlara ait olduğu belirlenmiştir. Karşılaşılan polenlerin %0,3'ü (70 polen/cm2) ise teşhis edilememiştir. Polenlerin en yoğun görüldüğü 3 ay sırayla; Şubat, Mart ve Nisan olurken en az polen Ocak ayında saptanmıştır. %1'den fazla poleni görülen 6 odunsu ve 2 otsu olmak üzere 8 takson belirlenmiştir. Odunsu taksonlar sırayla; Cupressaceae/Taxaceae (%49,11), Pinaceae (%20,59), Quercus spp. (%6,55), Olea europaea (%6,05), Morus spp. (%3,9) ve Casuarina equisetifolia (%2,57). Otsu taksonlar; Poaceae (%3,7) ve Amaranthaceae (%1,02) şeklinde sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, atmospheric pollen of Bornova district of İzmir studied with gravimetric method using Durham pollen trap between 01 March 2023 – 29 February 2024. Pollen numbers given as cm2. Acquired data displayed via graphs and tables on weekly and monthly basis. Also taxons with more than 1% pollen studied extensively and effects of meteorological factors determined using“Spearman correlation test”. In the 1 year period there were 23,590 pollens belonging to 46 taxons total, 27 of which were arboreal and 19 were herbaceous. 91.53% (21,591 pollen/cm2) of the total pollens belong to arboreal taxons while 8.18% (1,929 pollen/cm2) were herbaceous taxons. 0.3% (70 pollen/cm2) of the pollens could not be identified. Three months with highest pollen concentrations in descending order; February, March and April while least pollens were seen during January. There were 6 arboreal and 2 herbaceous taxons totalling to 8 which had more than %1 pollen. Arboreal taxons in descending order; Cupressaceae/Taxaceae (49.11%), Pinaceae (20.59%), Quercus spp. (6.55%), Olea europaea (6.05%), Morus spp. (3.9%) and Casuarina equisetifolia (2.57%). Herbaceous taxons; Poaceae (3.7%) and Amaranthaceae (1.02%).