Kadınlarda obezite ve depresyon düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between obesity and depression level in women
  1. Tez No: 914697
  2. Yazar: MEFTUNE ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK MISTIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Obezite, vücuda alınan kalorinin harcanan kaloriyi geçmesi ile meydana gelmektedir. Sonuçta da vücut yağ kitlesi anormal miktarda artarak çeşitli kronik hastalıklara sebep olmaktadır. Vücut Kitle İndeksi 30 kg/m²'yi geçtiğinde obezite olarak değerlendirilmektedir. Obeziteye ve depresyona sebep olan durumların belirlenmesi daha hızlı tanı konulmasını ve tedavinin de erkenden başlanması sağlamaktadır. Çalışmamızın amacı Erciyes Üniversite Tıp Fakültesi Diyet Polikliniği'ne başvuran kadın hastalarda VKİ ve depresyon düzeyini belirlemek ve arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Araştırmamız kesitsel tipte tasarlanmış olup, 125 hasta dahil edilmiştir. Vakalara Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve sosyodemografik verilerden oluşan anket formu uygulandıktan sonra TANITA BC 418 ile ölçüm yapılmıştır. Araştırma için etik kurul onayı alınmıştır. Katılımcılardan onam alınmıştır. Analizlerde SPSS 27.0 programı kullanılmıştır. Araştırmamıza katılan kişilerin yaş ortalaması 44±14,1 olarak bulundu. Obez vakalardan oluşan grupta BDÖ, normal kilolu vakalardan oluşan gruba kıyasla istatistiksel olarak anlamlı daha yüksek bulundu (p=0,002).
Özet (Çeviri)
Obesity occurs when the calories taken into the body exceed the calories spent. As a result, body fat mass increases abnormally, causing various chronic diseases. It is considered obesity when the Body Mass Index exceeds 30 kg/m². Identifying the conditions that cause obesity and depression enables faster diagnosis and early initiation of treatment. The aim of our study is to determine the level of BMI and depression in female patients applying to Erciyes University Faculty of Medicine Diet Polyclinic and to evaluate the relationship between them. Our research was designed as a cross-sectional type and 125 patients were included. After applying the Beck Depression Scale (BDI) and a survey form consisting of sociodemographic data to the cases, measurements were made with TANITA BC 418. Ethics committee approval was received for the research. Consent was obtained from the participants. SPSS 27.0 program was used in the analyses. The average age of the people who participated in our research was found to be 44±14.1. BDI was found to be statistically significantly higher in the group consisting of obese cases compared to the group consisting of normal weight cases (p = 0.002).