Tursiops truncatus (şişe burunlu Yunus) ve Phocoena phocoena (mutur) türlerinin total iskelet anatomisinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Comparative investigation of total skeletal anatomy of Tursiops truncatus (bottlenose dolphin) and Phocoena phocoena (harbor porpoises) species
  1. Tez No: 914703
  2. Yazar: ONUR YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORTAÇ ONMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Biyoloji, Anatomy, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zooloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez çalışmasında İzmir / Foça denizi açıklarında balıkçı ağlarına ölü olarak takılmış Delphinidae familyasından Tursiops truncatus türü ile İzmir Alsancak kıyılarına ölü halde karayavurmuş Phocoenidae familyasından Phocoena phocoena türüne ait iki farklı yunus türünün total iskelet anatomisi karşılakştırılmalı olarak incelenmiştir. Ölçümlerden elde edilen veriler kranial (kafatası) ve axial (kostal kemikler, omurlar) ölçümler olmak üzere 2 ana başlık altında incelenmiştir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda; Phocoena phocoena türünün Tursiops truncatus türüne göre daha küçük olmasına karşın omur ve diş sayılarının fazla olduğu, kostal kemik çiftinin de 1 çift az olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the total skeletal anatomy of two different dolphin species, Tursiops truncatus from the Delphinidae family, caught dead in fishing nets off the Izmir / Foça sea, and Phocoena phocoena species from the Phocoenidae family, washed up dead on the coast of Izmir Alsancak, were comparatively examined. The data obtained from the measurements were examined under 3 main headings: cranial (skull), axial (costal bones, vertebrae and scapulas) and extremity measurements. As a result of the evaluation of the data obtained; Although the Phocoena phocoena species is smaller than the Tursiops truncatus species, it has been determined that the number of vertebrae and teeth is higher and the costal bone pair is 1 less.