Kültür endüstrisinin geçirdiği dönüşüm: Instagram örneği
The transformation of the culture industry: The example of Instagram
  1. Tez No: 914718
  2. Yazar: MEHMET FATİH ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BERKAY AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Teknolojik ilerlemeler sonucunda dijital platformlar günlük yaşamımızın odak noktası haline gelmiştir. Bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar sayesinde internet sürekli erişilebilir durumdadır. Özellikle akıllı telefonlar interneti cebimize sokmuş, her an bağlantıda kalmamızı sağlamıştır. Yaşamımızda bu denli yer kaplayan dijital medya, doğal olarak kültürün de bir parçası olmuştur. Bu sayede kültürel değişimlere yön vermiş ve diğer medya türlerinde olduğu gibi kültürün endüstrileşmesinde önemli rol oynamıştır. İnternet medyası, kendinden önceki tüm medya türlerini bünyesinde barındırmaktadır. Bu durum, internet medyasının etkisini daha da güçlendirmektedir. Horkheimer ve Adorno kültür endüstrisi kavramını ortaya attıklarında, internet medyası bugünkü kadar güçlü değildi. Ancak özellikle Adorno, kültür endüstrisinde medyanın etkisini öngörmüş ve radyo ile televizyonun etkileşimini incelemiştir. Bu nedenle, sosyal medyanın kültür üzerindeki etkisini incelemek günümüzde büyük önem taşımaktadır.Sosyal medyanın bu kadar etkili olmasının temel nedenlerinden biri, interaktif yani etkileşimli olmasıdır. Bu etkileşim sayesinde insanlar, coğrafi sınırları aşarak birbirleriyle iletişim kurabilmekte, paylaşımlarını beğenip yorum yapabilmektedirler. Bu sürekli etkileşim, farklı kültürlerde yaşayan insanlar arasında bir köprü oluşturmakta ve kültürlerin zamanla değişip dönüşmesine neden olmaktadır. Bu çalışmada da en çok kullanılan sosyal medya platformlarından instagram uygulaması üzerinden araştırma yapılmıştır
Özet (Çeviri)
As a result of technological advances, digital platforms have become the focal point of our daily lives. The internet is always accessible thanks to computers, tablets and smartphones. Smartphones in particular have put the internet in our pockets and enabled us to stay connected at all times. Digital media, which takes up such a place in our lives, has naturally become a part of culture. In this way, it has guided cultural changes and played an important role in the industrialization of culture, as in other media types. Internet media includes all previous media types. This situation further strengthens the influence of internet media. When Horkheimer and Adorno introduced the concept of the culture industry, internet media was not as powerful as it is today. However, Adorno in particular predicted the influence of media in the cultural industry and examined the interaction of radio and television. Therefore, examining the impact of social media on culture is of great importance today. One of the main reasons why social media is so effective is that it is interactive. Thanks to this interaction, people can communicate with each other across geographical borders and like and comment on their posts. This constant interaction creates a bridge between people living in different cultures and causes cultures to change and transform over time. In this study, research was conducted through the Instagram application, one of the most used social media platforms.