Nötrosofik kare matrisler ve nötrosofik lineer denklem sistemlerinin çözümleri üzerine bazı sonuçlar
On neutrosophic square matrices and solutions of systems of linear equati̇ons
- Tez No: 914729
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÇEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tez çalışması, nötrosofik kare matrisler ve nötrosofik lineer denklem sistemlerinin çözümleri üzerinedir. Birinci bölümde, nötrosofi kavramı hakkında bilgi verildi. İkinci bölümde, tez ile ilgili kaynakların özetleri verildi. Üçüncü bölümde, norm kavramı, nötrosofik kare matrisler, nötrosofik Diophantine denklemler, nötrosofik denklem sistemleri ve Cramer kuralı verildi. Tezin asıl kısmını oluşturan son bölümde, kısaltma kuralının nötrosofik reel sayılarda hangi durumlarda doğru olduğunu gösteren bir teoremle başlandı. Devamında iki nötrosofik sayının bölümünün hangi durumlarda yeni bir nötrosofik sayı olacağı detaylı olarak gösterildi. Sonrasında bir bilinmeyenli bir nötrosofik lineer denklemin çözüm durumları incelendi. Sonra bir kare matrisin determinantı hesaplanarak ve bir kare matrisin tersinir olması için gerekli ve yeterli koşullar verilerek, çok bilinmeyenli denklem sistemlerinin çözüm koşulları araştırıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis is on neutrosophic square matrices and solutions of systems of linear equations. In the first section, information was given about the concept of neutrosophy. In the second section, summaries of the sources related to the thesis were given. In the third section, the concept of norm, neutrosophic square matrices, neutrosophic Diophantine equations, neutrosophic equation systems and Cramer's rule were given. In the last section, which constitutes the main part of the thesis, we started with a theorem that shows in which case the abbreviation rule for neutrosophic real numbers is true. We then detail in which cases the division of two neutrosophic real numbers yields a new neutrosophic number. Then, the solution cases of a neutrosphic linear equation with one unknown were examined. After calculating the determinant of a square matrix and giving the necessary and sufficient conditions for a square matrix to be invertible, the solution conditions of the systems of equations with the number of unknowns equal to the number of equations were examined.