Erişkinlerde glikozillenmiş hemoglobin düzeyleri ile laboratuvar parametrelerinin ilişkilendirilmesi
The role of glycoslated hemoglobin levels and laboratory parameters in adults
  1. Tez No: 914742
  2. Yazar: ZEHRA ATALAR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN AYDIN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hemoglobin A1c testi, Tip 2 Diyabet Mellitus ve Tip 2 Diyabet Mellitus gelişme riski olan durumlarda kullanılan klinik tanı aracıdır. Rutin laboratuvar parametreleri, genel sağlık durumunun değerlendirilmesi ve olası sağlık sorunlarının erken tespiti için kritik öneme sahiptir. Çalışmamızda Glikozillenmiş Hemoglobin düzeyi ile laboratuvar parametreleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Çalışmaya 1 Temmuz 2022 - 31 Temmuz 2023 tarihleri arasında, Havza Devlet Hastanesine başvuran 17000 kişi retrospektif olarak taranmıştır. Çalışmaya bunlardan 18 yaş üstü 500 kişi başvuru sırasına göre rastgele dahil edilmiştir. Çalışmaya dâhil edilen hastalar Amerikan Diyabet Birliği tarafından önerilen HbA1c seviyeleri referans alınarak; HbA1c 6,5 diyabet olarak 3 farklı gruba ayrılmıştır. HbA1c'nin yaşla değişkenlik gösterdiği göz önüne alınarak gruplar arasındaki yaş ortalamasının benzer olmasına dikkat edilmiştir. Biyokimyasal parametrelerden glukoz, Alkalen fosfataz, gamma-glutamil transferaz, üre, kreatinin, trigliserit, LDL, HDL, indekslerin üç grup arasında anlamlı derecede farklı olduğu görülmüştür. Benzer şekilde hematolojik parametrelerden beyaz kan hücreleri, kırmızı kan hücreler, hemoglobin, nötrofil, lenfosit, trombosit/ lenfosit oranı, nötrofil/HDL oranı ve lenfosit/ HDL oranının üç grup arasında anlamlı derecede farklılık gösterdiği görülmüştür. Çalışmamızda HbA1c değerindeki artışın birçok biyokimyasal ve hematolojik parametreyi anlamlı düzeyde etkilediğini gördük. Bu nedenle bulgularımızın non-diyabetden prediyabete ve prediyabetten diyabete geçiş sürecinde rol oynayan laboratuvar parametrelerinin belirlenmesin de önemli rol oynayacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Hemoglobin A1c test is a clinical diagnostic tool used in Type 2 Diabetes Mellitus and in cases at risk of developing Type 2 Diabetes Mellitus. Routine laboratory parameters are critical for the assessment of general health status and early detection of potential health problems. In our study, we aimed to examine the relationship between Glycosylated Hemoglobin level and laboratory parameters. 17000 people admitted to Havza State Hospital between July 1, 2022 and July 31, 2023 were retrospectively screened. Of these, 500 people over the age of 18 were randomly included in the study according to the order of admission. The patients included in the study were divided into 3 different groups as HbA1c 6.5 diabetes with reference to the HbA1c levels recommended by the American Diabetes Association. Considering that HbA1c varies with age, it was ensured that the mean age between the groups was similar. Biochemical parameters such as glucose, alkaline phosphatase, gamma-glutamyl transferase, urea, creatinine, triglyceride, LDL, HDL, triglyceride indices were significantly different between the three groups. Similarly, hematologic parameters such as white blood cells, red blood cells, hemoglobin, neutrophils, lymphocytes, platelet/lymphocyte ratio, neutrophil/HDL ratio and lymphocyte/ HDL ratio were significantly different between the three groups. In our study, we found that the increase in HbA1c value significantly affected many biochemical and hematologic parameters. Therefore, we think that our findings will play an important role in determining the laboratory parameters that play a role in the transition from non-diabetes to prediabetes and from prediabetes to diabetes.