Fanlı radyatörlerin iç ortam ısıl konfor parametrelerine etkisinin incelenmesi
Experimental investigation of the effects of add-on fan radiators on heat output and indoor air temperature
- Tez No: 914743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez çalışmasında, iç ortam ısıtma ihtiyacının karşılanmasında fanlı radyatörlerin geleneksel panel radyatörlere göre ısıtma performansları deneysel olarak incelenmiştir. Deneysel çalışmada 600*1000 mm boyutlarında ve TBSE (Top Bottom Same End) bağlantı tipine sahip Tip-22 PCCP (Panel-Convector-Convector-Panel) panel radyatör kullanılmıştır. Fan ünitesi ise 80 mm çap değerine sahip 12 adet DC (Doğru Akım) motor tahrikli fanın seri bir şekilde bağlanmasıyla oluşturulmuştur. Deneyler 14°C iç ortam sıcaklık değerinde başlatılmıştır. Ayrıca deneylerde panel radyatör içerisinde dolaşan suyun debisi ise 0,0278 kg/s'de sabit tutulmuştur. Panel radyatör giriş sıcaklık değeri ise 40°C, 45°C ve 50°C olarak belirlenmiştir. Fanlı radyatörlerle gerçekleştirilen deneylerde ise radyatörün üst ızgara bölgesindeki hava hızı 0,5 m/s'lik artışlarla 0,5-2,5 m/s aralığında değişim gösterecek şekilde ayarlanmıştır. Doğal taşınımla ısı transfer oranı da önemli ölçüde azalmış ve tüm fan hızı ve giriş sıcaklık koşullarında zorlanmış taşınım daha baskın hale gelmiştir. 40°C giriş sıcaklığı koşulunda, geleneksel panel radyatörden ısı çıkışı 337 W iken en düşük fan hızına sahip fanlı radyatörden ise toplam ısı çıkışı yaklaşık 616 W olmuştur. Fan hızı maksimum seviyeye çıktığında ise bu değer yaklaşık 1200 W'a yükselmiştir. Genel olarak, fan hızının artmasıyla doğal taşınım ve ışınım yoluyla ısı transfer oranları azalsa da bu azalmanın zorlanmış taşınımla telafi edilmesi nedeniyle radyatörden toplam ısı çıkışının daha fazla arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
İngilizce Özet (Abstract) In this thesis study, the heating performance of add-on fan radiators compared to conventional panel radiators in meeting the indoor heating demand was experimentally examined. In the experimental study, a Type-22 PCCP (Panel-Convector-Convector-Panel) panel radiator with dimensions of 600*1000 mm and TBSE (Top Bottom Same End) connection type was used. The fan unit is formed by serially connecting 12 DC (Direct Current) motor driven fans with a diameter of 80 mm. The experiments were started at an indoor temperature of 14°C. In addition, in the experiments, the mass flow rate of water circulating in the panel radiator was kept constant at 0.0278 kg/s. The panel radiator inlet temperature value is determined as 40°C, 45°C and 50°C. In the experiments carried out with add-on fan radiators, the air speed in the upper grille area of the radiator was adjusted to vary between 0.5-2.5 m/s in 0.5 m/s increments. The heat transfer rate by natural convection also decreased significantly and forced convection became more dominant under all fan speed and inlet temperature conditions. Under the condition of 40°C inlet temperature, the heat output from the conventional panel radiator was 337 W, while the total heat output from the add-on fan radiator with the lowest fan speed was approximately 616 W. When the fan speed increased to the maximum level, this value increased to approximately 1200 W. In general, although the heat transfer rates through natural convection and radiation decrease as the fan speed increases, it has been determined that the total heat output from the radiator increases more because this decrease is compensated by forced convection.