Batman ve ilçelerinde border disease (sınır hastalığı) seroprevalansının belirlenmesi
Determination of border disease seroprevalence in Batman and its districts
- Tez No: 914774
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ YÜKSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma Batman ve ilçelerinde (Kozluk, Sason, Beşiri, Gercüş ve Hasankeyf) Border Disease (Sınır Hastalığı) seroprevalansının belirlenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmanın hayvan materyalini abort yapan 2 ile 6 yaş arasında toplam 296 koyun oluşturdu. Koyunların vena jugularisinden antikoagülansız tüplere 10 ml kan numunesi alındı. Alınan numuneler 3000 rpm'de 10 dakika santrifüj edilmek suretiyle serumları ayrıldı. Hastalığın yaygınlığını belirlemek üzere kullanılan ELISA yöntemi sonucunda numunelerin 67 (%22,64)'sinde seropozitiflik tespit edildi. Yaş gruplarına göre en yüksek pozitiflik 4 (%30,4), 5 (%29,5), 2 (%23,8), ve 3 (%16,7) yaşında saptanırken en düşük yaygınlık 6 (%12,1) yaşındakilerde tespit edildi. İlçeler arasında ise en yüksek Sason'da (%45) tespit edildi. Koyun ırkları yönünden bakıldığında en yüksek seroprevalans sırasıyla Akkaraman melezi (%47,8), Akkaraman (%37,3)ve Hamdani (%14,9) koyunlarında tespit edildi. Bu çalışma sonucunda Batman ili ve ilçelerinde Border Disease virüsünün mevcut olduğu tespit edildi. Ülke hayvancılığının ekonomik kayıplarının önlenmesi için belirli periyotlarla yapılan analizler sonucunda enfekte hayvanların belirlenmek suretiyle sürüden çıkarılması ve hastalığın yayılmasına zemin hazırlayan predispozan faktörlerin ortadan kaldırılması, söz konusu olan sorunların azaltılarak bu hastalık yönünden pozitif tespit edilen hayvanların kesime gönderilmesinin uygun olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the seroprevalence of Border Disease in Batman and its districts (Kozluk, Sason, Beşiri, Gercüş, and Hasankeyf). The animal material for the study consisted of a total of 296 sheep, aged 2 to 6 years, that had experienced abortions. Blood samples of 10 ml were collected from the jugular veins of the sheep into anticoagulant-free tubes. The collected samples were centrifuged at 3000 rpm for 10 minutes to separate the sera. The ELISA method, used to determine the prevalence of the disease, revealed that 67 (22.64%) of the samples were seropositive. The highest positivity rates were observed in the 4th (30.4%), 5th (29.5%), 2nd (23.8%), and 3rd (16.7%) age groups, while the lowest prevalence (12.1%) was found in the 6th year group. Among the districts, the highest prevalence was observed in Sason (45%). In terms of sheep breeds, the highest seroprevalence was found in Akkaraman crosses (47.8%), followed by Akkaraman (37.3%) and Hamdani (14.9%) sheep. As a result of this study, it was determined that the Border Disease virus is present in the Batman province and its districts. To prevent the economic losses in the country's livestock sector, it is recommended to conduct periodic analyses to identify infected animals and remove them from the herd, eliminate predisposing factors that facilitate the spread of the disease, and send the animals found positive for the disease to slaughter to reduce the problems associated with this disease.