Agammaglobulinemik hastalarımızın retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of our agammaglobulinemic patients
- Tez No: 914784
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL REİSLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Agammaglobulinemi, serum immünoglobulin düzeylerinde ciddi düşüklüğün saptandığı ve sıklıkla tekrarlayan enfeksiyon kliniği ile başvuruya neden olan bir durumdur. Çalışmamızın amacı agammaglobulinemi saptanan çocuk olguların demografik, klinik ve laboratuvar bulgularını retrospektif olarak inceleyerek agammaglobulinemik hastaların özelliklerinin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlamaktır. Çalışmamıza Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Alerji ve İmmunoloji Bilim Dalı bölümünde takip edilen ve serum IgG değeri 400 mg/dl'nin altı olup, IgA ve IgM değerleri yaşa göre olması gereken değerin 2 standart sapmasının altında ölçülerek agammaglobulinemi tanısı konulan 25 hasta dahil edilmiştir. Agammaglobulinemik hastalarımızın %80'i erkek olup, ortalama tanı yaşı 62,5±65,1 ay ve ortalama izlem süresi 9,1±5,8 yıl idi. Hastaların %36'sı klasik agammaglobulinemik hastalar (grup 1) ve %64'ü diğer agammaglobulinemik hastalar (grup 2) olarak değerlendirildi. Grup 2'deki hastalarımızın %40'ı yaygın değişken immün yetmezlik (YDİY) (grup 2a) ve %24'ü sendromik özellikli agammaglobulinemi (grup 2b) idi. Grup 2'de ebeveyn akrabalığı anlamlı derecede yüksekken (p=0,021),ailede nedeni bilinmeyen ölüm öyküsü grup 1'de anlamlı derecede yüksekti (p=0,033). Başvurudaki boy ve vücut ağırlığı, grup 2b'de anlamlı derecede düşüktü (p=0,013 ve p=0,012). Tekrarlayan enfeksiyonlardan otitismedia öyküsü grup 1'de anlamlı derecede yüksekti (p=0,016). Gruplar arasında sendromik görünüm, bronşiektazi, lenfadenopati, eşlik eden otoimmün hastalık açısından anlamlı fark izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Agammaglobulinemia is a condition in which serum immünoglobulin levels are severely low and frequently leads to presentation with recurrent infection clinic. The aim of our study was to contribute to a better understanding of the characteristics of agammaglobulinemic patients by retrospectively analyzing the demographic, clinic a land laboratory findings of pediatric patients with agammaglobulinemia. The study included 25 patients who were followed up in Necmettin Erbakan University, Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Division of Pediatric Allergy and İmmünology and diagnosed with agammaglobulinemi a with serum IgG values below 400 mg/dl and IgA and IgM values below 2 standard deviations of theage-appropriate value. Eighty percent of our agammaglobulinemic patients were male, the mean age at diagnosis was 62.5±65.1 months and the mean follow-upperiod was 9.1±5.8 years. Of the patients, 36% were classic al agammaglobulinemic patients (group 1) and 64% were other agammaglobulinemic patients (group 2). In group 2, 40% of our patients had diffuse variable immünodeficiency (DVID) (group2a) and 24% had agammaglobulinemia with syndromic features (group 2b). Parental consanguinity was significantly higher in group 2 (p=0.021), while family history of death of unknown cause was significantly higher in group 1 (p=0.033). Height and body weight at presentation were significantly lower in group 2b (p=0.013 and p=0.012). History of otitis media among recurrent infections was significantly higher in group 1 (p=0.016). No significant difference was observed between the groups in terms of syndromic appearance, bronchiectasis, lymphadenopathy and accompanying autoimmüne disease.