Güçlendirme yaklaşımı çerçevesinde metamfetamin kullanım bozukluğuna sahip çocuğu bulunan anne ve babaların karşılaştıkları güçlükler, baş etme stratejileri ve hizmet beklentileri
Within the empowerment approach: Difficulties, coping strategies and service expectations of mothers and fathers with children with methamphetamine use disorder
- Tez No: 914785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN AYKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bağımlılık, geçmişten günümüze çeşitli tanımlamalar ile açıklanan biyopsikososyal sebep ve sonuçları bulunan bir halk sağlığı problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Madde kullanım bozukluğunun bulunduğu bireyi etkilediği kadar onun yakın çevresi, anne ve babası üzerinde de etkileri bulunmaktadır. Bu araştırmanın amacı, güçlendirme yaklaşımı çerçevesinde metamfetamin kullanım bozukluğuna sahip çocuğu bulunan anne ve babaların bağımlılık sürecinden kaynaklı olarak karşılaştıkları güçlükleri keşfetmek, baş etme stratejilerini ve hizmet beklentilerini ortaya koymaktır. Araştırmanın özneleri, metamfetamin kullanım bozukluğu bulunan ve çocukları 18 yaşından büyük olan anne ve babalardan oluşmaktadır. Nitel araştırma deseni ile tasarlanan bu çalışmada öznelere amaçlı örnekleme yöntemi ile ulaşılmıştır. Bu doğrultuda Ankara'da yer alan Yeşilay Danışmanlık Merkezleri'nde 22 özne ile görüşülmüştür. Görüşmelerde yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılarak derinlemesine görüşmelerle verilere ulaşılmıştır. Elde edilen veriler MAXQDA 24 programı aracılığıyla tematik olarak analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen veriler“Metamfetamin Kullanım Bozukluğuna Sahip Çocuğu Bulunan Anne ve Babaların Karşılaştıkları Güçlükler”,“Metamfetamin Kullanım Bozukluğuna Sahip Çocuğu Bulunan Anne ve Babaların Sunulan Hizmetlere İlişkin İhtiyaç ve Beklentileri”ve“Metamfetamin Kullanım Bozukluğuna Sahip Çocuğu Bulunan Anne ve Babaların Baş Etme Stratejileri”olmak üzere 3 ana tema altında toplanmıştır. Bu bağlamda anne ve babaların süreci anlamlandırmakta zorlandıkları, psikolojik, ekonomik ve sosyal boyutta güçlüklerle karşılaştıkları ve sunulan hizmetlere ilişkin gereksinimlere sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Öznelerin aynı zamanda bu güçlüklere karşı baş etme stratejileri de değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara ilişkin öneriler sunulmuştur. Anahtar Sözcükler Metamfetamin Kullanım Bozukluğu, Güçlendirme Yaklaşımı, Bağımlılık, Sosyal Hizmet.
Özet (Çeviri)
Addiction is a public health problem with biopsychosocial causes and consequences that have been explained with various definitions from past to present. As much as substance use disorder affects the individual, it also has effects on his/her immediate environment, mother and father. The aim of this study is to explore the difficulties that mothers and fathers of children with methamphetamine use disorder encounter due to the addiction process within the framework of the empowerment approach and to reveal their coping strategies and service expectations. The subjects of the study consist of mothers and fathers with methamphetamine use disorder and whose children are over the age of 18. In this study designed with a qualitative research design, the subjects were reached with the purposeful sampling method. In this direction, 22 subjects were interviewed at Yeşilay Counseling Centers located in Ankara. Semi-structured interview forms were used in the interviews and data were obtained through in-depth interviews. The obtained data were analyzed thematically through the MAXQDA 24 program. The data obtained within the scope of the research were collected under 3 main themes as“Difficulties Faced by Mothers and Fathers of Children with Methamphetamine Use Disorder”,“Needs and Expectations of Mothers and Fathers of Children with Methamphetamine Use Disorder Regarding the Services Provided”and“Coping Strategies of Mothers and Fathers of Children with Methamphetamine Use Disorder”. In this context, it was concluded that mothers and fathers had difficulty in making sense of the process, encountered difficulties in psychological, economic and social dimensions and had needs regarding the services provided. The subjects' coping strategies against these difficulties were also evaluated. Suggestions were presented regarding the obtained results. Keywords Methamphetamine Use Disorder, Empowerment Approach, Addiction, Social Work.