Biyoinformatik programların bazı genişlemiş spektrumlu beta-laktamazları inhibe eden bileşiklerin tanımlanması ve analizinde kullanılması
Use of bioinformatics programs in the identification and analysis of inhibitory compounds for some of the extended spectrum beta-lactamases
- Tez No: 914803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HESNA YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
KPC, TEM, SHV, IMP ve OXA tipi enzimler, karbapenemleri ve/veya genişlemiş spektrumlu β-laktamazları (GSBL) hidroliz ederler. Dünya genelinde yayılmaya devam etmektedirler. Bu nedenle son yıllarda enfeksiyon tedavisinde sorun olmaktadırlar. Bugüne kadar hidroliz profilleri farklılıklar gösterebilen 216 KPC, 258 TEM, 257 SHV, 102 IMP ve 1265 OXA varyantı tanımlanmıştır. Dolayısıyla, bu tip enzimleri inhibe eden yeni bileşiklerin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu süreçlerde, araştırma maliyetinin ve süresinin azaltılması için son yıllarda geliştirilen, akademisyenlere açık biyoinformatik web sitelerinin kullanımı yaygınlaşmıştır. Tez çalışmamızda bu web sitelerinden“BindingDB”,“EMBL-EBI”, ve“SwissDrugDesign”kullanılmıştır. Bu programlardan“EMBL-EBI”kullanılarak ülkemizde ve/veya bölgemizde yaygın olan KPC, TEM, SHV, IMP ve OXA tip enzimlerin konsensusları belirlenmiştir. Elde edilen bulgular“Bindingdb”sitesinde bu enzimlere bağlanabilen bileşiklerin taranmasında kullanılmıştır. Buradan seçilen bileşiklerin ilaç olabilme özellikleri (ADME), potansiyel insan hedef proteinleri ve benzerleri ise“SwissDrugDesign”sitesinin sunduğu imkanlar kullanılarak yapılmıştır. Tüm kriterleri taşıyan bileşiklerin ilgili enzime bağlanma enerjileri ve modelleri“SwissDrugDesign”sitesinin bir uygulaması olan“SwissDock AutoDock Vina”kullanılarak yapılmıştır. Sonuç olarak yukarıda bahsedilen tüm enzim tipleri için hali hazırda tedavide kullanılan ilaçlardan daha iyi bağlanma enerjisi gösteren birden fazla bileşik ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca her enzim tipi için en iyi afinite gösteren bileşiklerin, tez kapsamındaki diğer enzimlere bağlanma afiniteleri de araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
KPC, TEM, SHV, IMP, and OXA type enzymes hydrolyze carbapenems and/or extended-spectrum β-lactamases (ESBL). They continue to spread globally. Therefore, they have become a problem in infection treatment in recent years. To date, 216 KPC, 258 TEM, 257 SHV, 102 IMP, and 1265 OXA variants, which can show differences in their hydrolysis profiles, have been identified. Consequently, new compounds that inhibit these types of enzymes need to be developed. In recent years, the use of bioinformatics websites, which are open to academics and have been developed to reduce research costs and time, has become widespread. In our thesis study,“BindingDB,”“EMBL-EBI,”and“SwissDrugDesign”websites were used. Using the“EMBL-EBI”program, the consensus sequences of KPC, TEM, SHV, IMP, and OXA type enzymes prevalent in our country and/or region were determined. The findings obtained were used to screen compounds that can bind to these enzymes on the“BindingDB”website. The drug-like properties (ADME), potential human target proteins, and similar compounds of the selected compounds were evaluated by using the resources provided in the“SwissDrugDesign”website. The binding energies and models of the compounds meeting all criteria to the relevant enzyme were performed using the“SwissDock AutoDock Vina”application of the“SwissDrugDesign”site. As a result, multiple compounds showing better binding energy than the drugs currently used in treatment for all the enzyme types mentioned above were identified and presented in this thesis. In addition, the binding affinities of the compounds showing the best affinity for each enzyme type were also investigated for the other enzyme types examined in the thesis.