Ayrışımlı esnek kümeler ve esnek şifreleme
Decomposed soft sets and soft encryption
  1. Tez No: 914819
  2. Yazar: FİKRET ÇİFÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİM ÇAĞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında, önce esnek kümleri ve esnek küme işlemlerini tanıttık. Esnek küme teorisi, belirsizlik içeren problemlerle başa çıkmak için 1999 yılında Molodtsov tarafından ortaya atılmıştır. O zamandan bu tarafa, karar verme uygulamaları başta olmak üzere esnek kümleri birçok alana uygulaması yapılmıştır. Sonra esnek kümlerin üzerinde tanımlandığı kümeyi denklik sınıflarına ayırarak ayrışımlı esnek kümleri tanımladık. Bunun için ayrı bir bölüm olarak denklik bağıntısı ve denklik sınıflarıyla ilgili temel tanım ve teoremleri ispatlarıyla verdik. Daha sonra ayrışımlı esnek kümlerine dayanarak esnek şifrelemeyi tanımladık. Yeni tanımladığımız esnek şifreleme daha komplike bir Sezar şifreleme türüdür. Şifreleme, verilerin veya bilgilerin belirli bir algoritma kullanılarak okunamaz hale getirilmesi işlemidir. Bu işlem, dijital dünyada bilgi güvenliğini sağlamak için hayati öneme sahiptir. Verilerin güvenli bir şekilde iletilmesi, saklanması ve işlenmesi gerektiği her durumda şifreleme kritik bir rol oynar. Hem bireysel kullanıcılar hem de kurumlar için şifreleme, siber saldırılara karşı en etkili savunmalardan birisidir. Esnek şifrelemenin matematiksel modellemesini yaptıktan sonra Python programlama dili kullanılarak bilgisayar programını yazdık. Son olarak esnek şifrelemenin mevcut şifrelemelerdeki yeri ve geleceği hakkında bilgiler verdiğimiz sonuç bölümüyle tezi bitirdik.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we first introduced soft sets and soft set operations. Soft set theory was introduced by Molodtsov in 1999 to deal with problems involving uncertainty. Since then, soft sets have been applied to many areas, especially decision-making applications. We then defined decomposed soft sets by dividing the set on which soft sets are defined into equivalence classes. For this purpose, we gave the basic definitions and theorems related to equivalence relations and equivalence classes with their proofs as a separate section. We then defined soft encryption based on decomposed soft sets. The soft encryption we have newly defined is a more complicated type of Caesar encryption. Encryption is the process of making data or information unreadable using a certain algorithm. This process is of vital importance for ensuring information security in the digital world. Encryption plays a critical role in every situation where data must be transmitted, stored and processed securely. Encryption is one of the most effective defenses against cyber-attacks for both individual users and institutions. After doing the mathematical modeling of soft encryption, we wrote the computer program using the Python programming language. Finally, we finished the thesis with the conclusion section where we gave information about the place and future of soft encryption in existing encryptions.