Zarar sigortalarında teminatın kapsamı
Scope of coverage in damage insurance
- Tez No: 914839
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEKİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Günümüzde teknolojideki gelişmelerle birlikte hayatın içerisindeki rizikoların sayısı artmıştır. Malvarlığını rizikolara karşı korumak isteyen kişiler de sigortaya yönelmiştir. Bu sebeple zarar sigortalarının önemi artmıştır. Ancak sigorta sözleşmesi ile teminat altına alınacak rizikoların belirlenmesi gerekmektedir. Çalışmamızın amacı da zarar sigortalarında teminatının kapsamının nasıl belirleneceğinin tespitidir. Bu kapsamda özellikle 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ve sigorta genel şartlarının üzerinde durulmuştur. Ayrıca 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ve sigorta genel şartları dışında sigorta sözleşmesiyle teminatının kapsamının nasıl belirleneceği de irdelenmiştir. Sigorta teminatının sınırlandırılması ve teminatın kapsamına ilişkin olarak uygulamada çok sayıda sorun ortaya çıkması sebebiyle çalışmada bu sorunlara cevap aranmış ve yargı kararlarının ne yönde olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada sadece maddi hukuk değil sigorta teminatı kapsamında sigorta tazminatının elde edilmesi açısından önemli olan usuli meselelere de değinilmiştir. Çalışmanın ilk olarak 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'na göre teminatın kapsamının belirlenmesine ilişkin esaslar ve teminatın konu, zaman, kişi ve miktar bakımından kapsamı incelenmiştir. Sonraki bölümde ise sigorta genel şartlarına ve sigorta sözleşmesine göre teminatın kapsamı değerlendirilmiştir. Bu kapsamda bazı önemli sigorta genel şartları ile sözleşme klozlarına yer verilmiştir. Diğer bölümde ise sigortacının yükümlülüklerini yerine getirmemesinin sigorta teminatı üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde ise teminata ilişkin uyuşmazlıklarının çözümü ele alınmıştır. Son olarak sigorta teminatına ilişkin bazı sorunlar hakkında çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the developments in technology, the number of risks in life has increased. People who want to protect their assets against risks have also turned to insurance. For this reason, the importance of loss insurances has increased. However, it is necessary to determine the risks to be covered by the insurance contract. The purpose of our study is to determine how to determine the scope of coverage in loss insurance. In this context, the Turkish Commercial Code No. 6102 and the general terms and conditions of insurance are particularly emphasized. In addition to the Turkish Commercial Code No. 6102 and the general terms and conditions of insurance, how to determine the scope of coverage by insurance contract is also analyzed. Since many problems arise in practice regarding the limitation of the insurance coverage and the scope of the coverage, the study seeks answers to these problems and examines the judicial decisions. The study examines not only substantive law but also procedural issues that are important for obtaining insurance compensation within the scope of insurance coverage. In the first part of the study, the principles regarding the determination of the scope of the coverage according to the Turkish Commercial Code No. 6102 and the scope of the coverage in terms of subject, time, person and amount are analyzed. In the next section, the scope of the coverage according to the general terms of insurance and the insurance contract is analyzed. In this context, some important general terms of insurance and contract clauses are analyzed. In the next section, the effect of the insurer's failure to fulfill its obligations on the insurance coverage is analyzed. In the fourth section, the resolution of disputes regarding coverage is analyzed. Finally, some solutions are proposed for some problems related to insurance coverage.