Romatoid artrit hastalarında vizit kompliyansı ile klinik bulguların,hastalık aktivite skorlarının ve yaşam kalite indekslerinin arasındakiilişkinin araştırılması
Visits in rheumatoid arthritis patients compliance of clinical findings,disease activity scores and quality of life indices investigating therelationship between
  1. Tez No: 914855
  2. Yazar: RÜMEYSA ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN BİLİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, İç Hastalıkları, Rheumatology, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Romatoid artrit (RA) tanılı hastalarda vizit uyumunun hastalık aktivitesi ve klinik bulgular üzerindeki etkilerini incelemeyi hedefleyen çalışmamızda; hastalık aktivite skorları ve yaşam kalitesi ile vizit uyumu arasındaki ilişkiyi analiz ederek bu bulguların hastalığın ilerlemesi ve tedaviye yanıt üzerindeki rolünü değerlendirmeyi ve sonuçlara göre tedavi yönetimi ile hasta eğitimi stratejilerini iyileştirmeye yönelik öneriler sunmayı amaçlamaktadır. Metod: Çalışmaya, en az bir yıldır RA tanısı olan 216 hasta dahil edilmiştir. Başvuru sırasında hastaların klinik verileri ve fizik muayene sonuçları kaydedilmiştir. Bir yıl içinde en az dört poliklinik ziyareti gerçekleştirenler“vizit kompliyant”olarak sınıflandırılmıştır. Hasta Global, SF-36, HAQ, PUKI, HAD ve MAF gibi anketler uygulanarak DAS-28, SDAI ve CDAI skorları hesaplanmış ve bu skorlarla vizit uyumu arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda, vizit kompliyansı olan hastalar ortalama 49.3±14 yaşında iken kompliyant olmayanlar 55.9±14.7 yaşındadır. Çalışmaya katılan kadınlardan 93(%70,5)'ü ve erkeklerden 39(%29,5)'u vizit kompliyant olarak değerlendirilmiştir. Demografik özellikler içinde yaş, cinsiyet, eğitim durumu, fiziksel aktivite ve randevu türü vizit uyumunu etkileyen faktörlerdendir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to investigate the impact of visit compliance on disease activity and clinical outcomes in patients with rheumatoid arthritis (RA). By analyzing the relationship between visit compliance, disease activity scores, and quality of life, we aim to evaluate the role of these findings in disease progression and treatment response. Based on the results, the study seeks to propose recommendations to improve treatment management and patient education strategies. Methods: The study included 216 patients diagnosed with RA for at least one year. Clinical data and physical examination findings were recorded at the time of enrollment. Patients who attended at least four outpatient visits within a year were classified as“visit compliant.”Questionnaires such as Patient Global, SF-36, HAQ, PUKI, HAD, and MAF were administered, and DAS-28, SDAI, and CDAI scores were calculated. The relationship between these scores and visit compliance was analyzed. Results: The average age of visit-compliant patients was 49.3±14 years, while non-compliant patients had an average age of 55.9±14.7 years. Among female participants, 93 (70.5%) were classified as visit compliant, compared to 39 (29.5%) of male participants. Demographic factors influencing visit compliance included age, gender, education level, physical activity, and appointment type.