Türkiye 2021 Temmuz-Ağustos orman yangınları: Afet lojistiği açısından bir inceleme
Turkey 2021 July-August forest fires: A review in terms of disaster logistics
- Tez No: 914854
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZUM BÜYÜKKEKLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İlk ve Acil Yardım, Public Administration, Emergency and First Aid
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Afetler insan yaşamında olumsuz sonuçlar doğuran, fiziksel, ekonomik ve sosyal kayıplara neden olan olaylardır. İnsan kaynaklı afetlerde, doğa kaynaklı afetlerde oldukça fazla can kayıplarına neden olmaktadır. Doğa kaynaklı afetler kategorisinde olan orman yangınları, küresel ısınmanın etkilerinin artmasıyla birlikte her geçen yıl daha fazla yaşanmaktadır. Orman yangınlarının önlenmesinde ve yangın esnasındaki müdahalelerde lojistik planlamaların ve faaliyetlerin önemi oldukça fazladır. Bu kapsamda Türkiye'de sıkça yaşanan orman yangınlarında yaşanan lojistik sorunları tespit etmek ve çözüm önerileri getirmek amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Çalışmada, nitel bir araştırma yürütülmüştür. Araştırmada amaçlı örnekleme yöntemi kullanılarak 2021 orman yangınlarına katılan 14 itfaiye eriyle yarı-yapılandırılmış soru formları üzerinden yüz yüze görüşmeler yoluyla veri toplanmıştır. Görüşmelerde ses kaydı alınmıştır. Yapılan içerik analizi sonucunda afet lojistik unsurlarının yeterli olduğu ancak afet anındaki iletişim ve koordinasyon faaliyetlerinde önemli aksamalar olduğuna dair bilgilere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Disasters are events that have negative consequences on human life, causing physical, economic, and social losses. Human-induced and natural disasters often result in significant loss of life. Among natural disasters, forest fires, which are categorized as natural disasters, have been occurring more frequently each year due to the increasing effects of global warming. The importance of logistical planning and operations in preventing forest fires and in response during a fire is significant. In this context, this study aims to identify logistical problems experienced during forest fires in Turkey and propose solutions. A qualitative research methodology was employed in the study. Using purposive sampling, data were collected through face-to-face interviews with 14 firefighters who participated in the 2021 forest fires, utilizing semi-structured questionnaires. Audio recordings were made during the interviews. The content analysis revealed that while the logistical elements during the disaster were adequate, there were significant disruptions in communication and coordination activities during the disaster response.