Kamu harcamalarının sürdürülebilir kalkınma üzerindeki etkisi: BRICS ülkeleri örneği
Impact of government public expenditures on sustainable development: Evidence from BRICS countries
  1. Tez No: 914859
  2. Yazar: FATMA EDA AKYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ BAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kamu sektörü, eğitim, altyapı, sağlık ve savunma harcamaları ile birçok ekonomik ve sosyal değişkeni etkileme olanağına sahiptir. Bu çalışmada 2000-2021 döneminde BRICS ülkelerinde kamu sağlık ve eğitim harcamaları ve kamu sektörü büyüklüğü ile sürdürülebilir kalkınma arasındaki nedensellik ilişkisi araştırılmıştır. Nedensellik analizi sonuçlarına göre kamu sağlık harcamaları ile sürdürülebilir kalkınma arasında iki yönlü bir ilişki olduğu, kamu eğitim harcamaları, kamu sektör büyüklüğü ve sürdürülebilir kalkınma arasında anlamlı bir nedensellik olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Government sector has ability to influence many economic and social variables through education, infrastructure, health and defense expenditures. This study explores the causal relationship amongst government education and health expenditures, government size, and sustainable development in the sample of BRICS countries during the 2000-2021 period by means of causality test. The results of the causality analysis uncover a two-way relationship between government health expenditures and sustainable development, but insignificant causal nexus among government education expenditures, government size, and sustainable development.