Ekonomik büyüme, kamu yatırımları ve çevreselpolitikaların sdg-6 hedeflerine ulaşmadaki etkilerininpanel veri analizi ile incelemesi: BRICS-T ülkeleri örneği
Investigating the impact of economic growth, publicinvestments, and environmental policies on theachievement of sdg-6: evidence from a panel data analysisof BRICS-T countries
  1. Tez No: 945170
  2. Yazar: BİŞENG KARA VARLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, BRICS-T ülkelerinin 2000-2022 yılları arasındaki ekonomik büyüme, kamu yatırımları ve çevresel politikaların temiz suya erişim ve sanitasyon hizmetlerine erişim üzerindeki etkilerini incelemiştir. Yapılan panel veri analizi, bu ülkelerin altyapı ve politikalarının, özellikle temiz suya ve sanitasyon hizmetlerine erişimde önemli bir rol oynadığını ortaya koymuştur. Araştırma, ekonomik büyüme ve çevresel politikaların temiz suya erişim üzerinde olumlu etkiler sağladığını ancak kamu harcamalarının bu konuda negatif bir ilişki gösterdiğini belirlemiştir. Bu bulgu, altyapı yatırımlarında etkinlik ve önceliklendirme sorunlarına işaret etmektedir. Ayrıca çevresel düzenlemelerin artırılmasının, özellikle Çin ve Hindistan gibi hızla gelişen ülkelerde, temiz suya erişimde önemli iyileşmeler sağladığı gözlemlenmiştir. Sanitasyon hizmetlerine erişimde ise ekonomik büyüme ve şehirleşmenin pozitif etkiler sağladığı ancak çevresel politikaların etkisinin sınırlı olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, ekonomik refahın yani kişi başına düşen GSYİH'nın, her iki alanda da güçlü bir pozitif etkisi olduğunu ve çevresel politikaların, özellikle su yönetimi ve sanitasyon altyapısında iyileşmeye yol açtığını göstermektedir. Ayrıca, şehirleşmenin su ve sanitasyon hizmetlerine erişimi artırmada önemli bir etki sağladığı ancak kırsal alanların da göz ardı edilmemesi gerektiği vurgulanmıştır. Bu bulgular, politika yapıcılar için altyapı yatırımlarına ve çevresel düzenlemelere yönelik önceliklerin gözden geçirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Temiz su ve sanitasyon hizmetlerine erişimin artırılması, yaşam kalitesinin iyileştirilmesi ve halk sağlığının korunması için sürdürülebilir kalkınma stratejileri ile desteklenen ekonomik büyüme ve etkili çevresel politikaların önemi bir kez daha vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of economic growth, public investments, and environmental policies on access to clean water and sanitation services in BRICS-T countries between 2000 and 2022. The panel data analysis reveals that infrastructure and policy frameworks in these countries play a significant role, particularly in ensuring access to clean water and sanitation. The findings indicate that while economic growth and environmental policies positively affect access to clean water, public expenditures are negatively associated with it, pointing to inefficiencies and prioritization issues in infrastructure investments. Moreover, strengthened environmental regulations have led to notable improvements in water access, especially in rapidly developing countries such as China and India. In contrast, access to sanitation services appears to be positively influenced by economic growth and urbanization, whereas the effect of environmental policies remains limited. The study further shows that economic prosperity, measured by per capita GDP, has a strong positive impact on both clean water and sanitation access, and that environmental policies contribute to improvements, particularly in water management and sanitation infrastructure. Additionally, urbanization plays a key role in expanding access to these services; however, the needs of rural areas must not be overlooked. These findings highlight the need for policymakers to reassess priorities in infrastructure investment and environmental regulation. The study reaffirms the critical importance of economic growth and effective environmental policies, supported by sustainable development strategies, in enhancing access to clean water and sanitation, improving quality of life, and protecting public health.