Konvansiyonel laparoskopik kolesistektomi ile düşük etkili laparoskopik kolesistektominin postoperatif etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of postoperative effects of conventional laparoscopic cholecystectomy and low-impact laparoscopic cholecystectomy
  1. Tez No: 914860
  2. Yazar: HÜSEYİN ŞAHİNOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ONUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Düşük etkili laparoskopi, geleneksel laparoskopinin neden olduğu fizyolojik stresi azaltmak için geliştirilmiş yenilikçi bir cerrahi tekniktir. Daha düşük insüflasyon basıncı ve özel olarak tasarlanmış cerrahi aletlerin kullanımıyla, bu yöntem ameliyat sonrası iyileşme sürecini iyileştirmeyi ve cerrahi etkinliği korumayı hedefler. Çalışmamızda düşük etkili laparoskopik kolesistektomi(DELK) ile konvansiyonel laparoskopik kolesistektominin(KLK) ameliyat sonrası ağrı, erken dönem komplikasyon, mobilizasyon, hastanede kalış süresi, ameliyat süresi ve konstipasyon üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya DELK ve KLK gruplarında 52 hasta olacak şekilde randomize edilerek 104 hasta dahil edildi. DELK grubunda düşük basınç(8mmHg) ve daha minimal insizyonlar(3-5 mm) altında, KLK grubunda ise geleneksel yöntemlerle standart basınç altında(12 mmHg) ve standart boyutlardaki insizyonlar(5-10mm) ile kolesistektomi yapıldı. Ameliyat sonrası 2, 4, 6, 12 ve 24. saatlerde ağrılar görsel analog skala(VAS) kullanılarak kaydedildi. Ek doz analjezi gereksinimleri kaydedildi. 2, 4, 6, 12 ve 24. saatlerde bulantı kusma varlığı not edildi. Erken dönem komplikasyonlar arasında 7 ve 30. günlerde hastalardan anamnez alınarak herhangi bir şikayet varlığı(karın ağrısı, şişkinlik, ishal vb dispeptik yakınmalar), yara yeri enfeksiyonu, kanama, karın içi apse/koleksiyon açısından sorgulandı ve Clavien- Dindo sınıflamasına göre derecelendirildi. Ameliyat süreleri, hastanede kalış süreleri, ameliyat sonrası gaz-gaita deşarjı olunan zaman ve bulantı kusma varlığı not edildi. Bulgular: VAS değerleri 2, 4, 6, 12 ve 24. Saatlerde DELK grubunda anlamlı olarak daha düşük bulundu(p0.05). Hastanede kalış süresi, mobilizasyon zamanı, gaz-gaita deşarjı gerçekleşen zaman ve 7. gün kontrol ile Clavien-Dindo sınıflamasına göre komplikasyon görülme oranı arasında anlamlı farklılık izlenmedi(p>0.05). Sonuç: Düşük etkili laparoskopik kolesistektomi ameliyat sonrası ağrının azalmasında, ek doz analjezi gereksiniminin azalmasında, ameliyat süresinin kısalmasında ve dispeptik şikayetlerin azalmasında güvenilir ve etkin bir yöntem olarak değerlendirildi. Uygun hasta seçiminde deneyimli cerrah tarafından güvenle kullanılabilecek bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Background: Low-impact laparoscopy is an innovative surgical technique developed to reduce the physiological stress caused by conventional laparoscopy. With lower insufflation pressure and the use of specially designed surgical instruments, this method aims to improve the postoperative recovery process and preserve surgical efficacy. Our study aimed to compare the effects of low-impact laparoscopic cholecystectomy (LILC) and conventional laparoscopic cholecystectomy (CLC) on postoperative pain, early complications, mobilization, hospital stay, surgery duration and constipation. Methods: The study included 104 patients, 52 of whom were randomized into LILC and CLC groups. In the LILC group, cholecystectomy was performed under low pressure (8 mmHg) and minimal incisions (3-5 mm), and in the CLC group, cholecystectomy was performed under standard pressure (12 mmHg) and with standard-sized incisions (5-10 mm) using traditional methods. Pain was recorded using a visual analog scale (VAS) at 2, 4, 6, 12 and 24 hours after surgery. Additional analgesia requirements were recorded. Nausea and vomiting were noted at 2, 4, 6, 12 and 24 hours. Among early complications, anamnesis was taken from the patients on the 7th and 30th days, and they were questioned for any complaints (dyspeptic complaints such as abdominal pain, bloating, diarrhea), wound infection, bleeding, and intra-abdominal abscess/collection, and they were graded according to the Clavien-Dindo classification. Duration of surgery, length of hospital stay, time of postoperative fecal or gas defecation, and presence of nausea and vomiting were noted. Results: VAS values were found to be significantly lower in the LILC group at 2, 4, 6, 12 and 24 hours (p0.05). No significant difference was observed between the duration of hospital stay, mobilization time, time of postoperative fecal or gas defecation, and 7th day follow-up and the complication grade according to the Clavien-Dindo classification (p>0.05). Conclusions: Low-impact laparoscopic cholecystectomy was evaluated as a safe and effective method in reducing postoperative pain, reducing the need for additional analgesia, shortening the duration of surgery, and reducing dyspeptic complaints. It is a method that can be used safely by an experienced surgeon in appropriate patient selection.