Kateter ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonları; hemodiyaliz hastalarında retrospektif olarak değerlendirme
Catheter-related bloodstream infections; retrospective evaluation in hemodialisis patients
  1. Tez No: 914887
  2. Yazar: EZGİ GİZEM ŞİBAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ŞENCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: 11111, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, 12345, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Çalışmamızda hemodiyaliz hastalarında gelişen kateter ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonu tanısı alan hastaların verileri incelenerek; epidemiyolojik özellikleri, olası risk faktörleri, mortaliteye etki eden faktörler, üreyen etkenler ve antibiyogram duyarlılıkları, ampirik tedavi ile kültür sonuçlarının uyumluluğunun incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma retrospektif tanımlayıcı bir çalışma olarak planlandı. Etik kurul onayı AEŞH-EK1-2023-096 karar no ile 03.05.2023 tarihinde alındı ve çalışmaya başlandı. İDSA 2009 İntravenöz Kateterle İlişkili Enfeksiyonlar Yönetimi Tanı ve Klinik Uygulama Kılavuzu'nda yer alan kateter ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonu tanı ölçütleri esas alınarak Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Ocak 2016- Aralık 2022 yılları arasında, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji kliniğinde, hemodiyaliz hastalarında gelişen kateter ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonu (KİKDE) ile takip edilen 191 hasta çalışmaya dahil edildi. Kültür sonuçları kolonizasyon olarak değerlendirilen hastalar, kateter çıkış yeri enfeksiyonu düşünülen hastalar, aynı hastaya ait aynı etken ile tekrarlayan KİKDE atakları, hemodiyaliz kateteri ilişkili olmayan KİKDE hastaları ve 18 yaş altı hastalar çalışma dışında bırakıldı. Çalışma verileri elde edilirken, hastane bilgi sisteminden, enfeksiyon hastalıkları yataklı servisinde yatan tüm hastaların epikrizleri retrospektif olarak incelendi ve hemodiyaliz hastalarında gelişen KİKDE ile takipli hastalara ulaşıldı. Daha sonra hasta ile ilgili veriler hastane bilgi sisteminden elektronik ortamda tarandı ve olgu takip formunda kayıt altına alındı. Çalışmanın verileri Statistical Package for the Social Sciences yazılımının (SPSS Inc., Chicago, IL, ABD) 29. Sürüm paket programı ile analiz edildi. Çalışmanın bulguları ortanca (minimum-maksimum), sayı ve yüzde dağılımları olarak ifade edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, by examining the data of patients diagnosed with catheter-related bloodstream infection in hemodialysis patients, we aimed to investigate their epidemiological characteristics, possible risk factors, factors affecting mortality, causative microorganisms and their antibiotic sensitivity, and the compatibility of empirical treatment with culture results. Matherials and Methods: This study was planned as a retrospective descriptive study. Ethics committee approval was obtained on 03.05.2023 with decision no. AEŞH-EK1-2023-096, and the study commenced. Based on the catheter-related bloodstream infection diagnostic criteria outlined in the IDSA 2009 Guidelines for the Management of Intravenous Catheter-Related Infections, 191 patients followed for catheter-related bloodstream infections (CRBSI) in hemodialysis patients at Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital, in the Department of Infectious Diseases and Clinical Microbiology, between January 2016 and December 2022, were included in the study. Patients whose culture results were evaluated as colonization, patients with suspected catheter exit site infections, patients with recurrent CRBSI episodes caused by the same pathogen, patients with CRBSI not related to hemodialysis catheters, and patients under 18 years of age were excluded from the study. While obtaining the study data, the epicrises of all patients hospitalized in the infectious diseases inpatient ward were retrospectively examined from the hospital information system, and patients with CRBSI who developed in hemodialysis patients were followed up. Later, patient-related data were scanned electronically from the hospital information system and recorded in the case follow-up form. The data of the study were analyzed using the 29th version of the Statistical Package for the Social Sciences software (SPSS Inc., Chicago, IL, USA). The study's findings were expressed as median (minimum-maximum), count, and percentage distributions.