İzmir Kızılçullu ve Ankara Hasanoğlan Köy Enstitülerinde yapılan müzik ve halk oyunları çalışmaları üzerine bir analiz
An analysis of the music and folk dance studies conducted at Izmir Kızılçullu and Ankara Hasanoğlan Village Institutes
- Tez No: 914897
- Danışmanlar: PROF. DR. LALE HÜSEYNOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Köy Enstitüleri, eğitimi yalnızca bir bilgi aktarım süreci olarak değil, aynı zamanda üretimle iç içe geçen bir süreç olarak görmüş ve bu anlayışla köy çocuklarını, Atatürk devrimlerine bağlı, çağdaş bir toplum inşa etme amacıyla yetiştirmeyi benimsemiştir. Bu enstitüler, yalnızca öğretmen yetiştirmekle sınırlı kalmayıp aynı zamanda bulundukları çevrenin sosyo-ekonomik yapısını inceleyen, kalkınmasına katkıda bulunan ve bölgenin gelişimini destekleyen merkezler olarak işlev görmüştür. Kırsal alanlarda toplumsal, ekonomik ve kültürel kalkınmayı teşvik eden bu okullar, aynı zamanda bu gelişim sürecinde ihtiyaç duyulan nitelikli insan gücünü de yetiştirerek yerel kalkınmaya öncülük etmiştir. Bu araştırmada, köy enstitülerinin kuruluşuna öncülük eden kişiler, enstitülerin amaçları, seçilen bölgelerin hangi kriterlere göre belirlendiği, enstitülerde verilen müzik eğitiminin içeriği, müzik eğitim programları ve halk oyunları eğitimi ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Araştırmada Köy Enstitülerinde enstrüman seçimi ve öğretimi, müzik derslerinde öğretilen marşlar, türküler, öğrencilerin beste ve derleme çalışmaları gibi müzik eğitimi unsurları kapsamlı olarak incelenmiştir. Ayrıca, halk oyunları eğitiminde öğretilen yöre oyunları ve bu oyunlara eşlik eden müzikler de tespit edilmiştir. Çalışmanın sonunda, enstitülerin zaman içinde geçirdiği değişim süreci, karşılaştıkları eleştiriler ve nihayetinde kapanma sebepleri açıklanmıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeline dayanarak yapılmış ve 21 enstitüyü kapsayan kaynaklarla desteklenmiştir. Özellikle 1945'te Bedri Akalın'ın yayımladığı Köy Enstitülerinde Müzik Eğitimi Kılavuzu gibi birincil kaynaklar ile akademik çalışmalar, yasalar, anılar ve çeşitli dokümanlar analiz edilerek enstitülerin sanatsal katkıları içerik analizine tabi tutulmuştur. Elde edilen veriler tematik olarak sınıflandırılıp değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Village Institutes did not regard education merely as a process of knowledge transfer; rather, they saw it as a process intertwined with production. With this perspective, they aimed to educate rural children with a commitment to Atatürk's reforms, fostering a modern society. These institutes functioned not only as teacher-training centers but also as institutions that examined and supported the socio-economic structure of their local communities, contributing to regional development. By promoting social, economic, and cultural development in rural areas, they provided the skilled human resources necessary for local advancement. This study examines in detail the individuals who led the establishment of village institutes, the purposes of these institutes, the criteria for selecting their locations, the content of the music education provided, the music education programs, and the folk dance training. The study comprehensively analyzes various elements of music education within the village institutes, such as instrument selection and teaching, anthems and folk songs taught in music classes, as well as student compositions and compilations. In addition, the folk dance training includes an analysis of the regional dances taught and the accompanying music. At the end of the study, the transformation process of the institutes over time, the criticisms they faced, and ultimately, the reasons for their closure are explained. The research employs a descriptive survey model based on qualitative research methods, drawing on sources covering 21 institutes. Primary sources, such as the Music Education Guide in Village Institutes, published by Bedri Akalın in 1945, as well as academic studies, laws, memoirs, and various documents, were analyzed through content analysis to assess the artistic contributions of the institutes. The obtained data was categorized thematically and evaluated accordingly.