İndüksiyon ile sinterlenmiş alüminyum esaslı kompozit malzemelerin yaşlandırma davranışının incelenmesi
Investigation of aging behavior of induction sintered aluminum based composite materials
- Tez No: 914929
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELDA KAYRAL, DR. GÜRKAN SOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Alüminyumun önemli özellikleri arasında üretim kolaylığı, iyi bir korozyon dayanımı, düşük yoğunluk, yüksek ağırlık-dayanım oranı ve yüksek kopma dayanımı verileri bulunmaktadır. Alüminyumun var olan özelliklerini yukarı taşımak adına Alüminyuma seramik takviyesi yapılacaktır. Seramik takviyesi ile sertlik ve aşınma dayanımlarında artış meydana gelmesi beklenmektedir. Bu çalışmada uygun toz karışımları sağlanacaktır. Ardından soğuk presleme ile preslenip farklı sinterleme metotları ile sinterlenecek ve aynı ısı kaynakları kullanılarak yaşlandırma yapılacaktır. İlk amaç sinterleme fırınlarında, geleneksel sinterleme ile 1 saate kadar vararak yapılan sinterlemeye kıyasla, indüksiyon ile sinterleme işlemi ile çok daha kısa sürelerde sinterleme işlemi yapılacaktır. Bu işlem için öngörülen süre 5 dakikadır. Bu bağlamda zamandan tasarruf edilip istenilen sonuca daha kısa sürede ulaşılacaktır. Bir diğer amaç ise normal şartlarda 48 saate varan yaşlandırma proses süresini kısaltılarak istenilen sonuca yine aynı şekilde çok daha kısa sürelerde ulaşılacaktır. Yaşlandırma işleminin tamamlanıp istenilen sonuca ulaşması için kullanılacak yöntemle süre 48 saatten 15 dakikaya düşmesi beklenmektedir. Literatür incelendiğinde yaşlanma süresini çok daha aşağı çekecek bir yöntemdir. İşletmelerdeki zaman kayıplarının önüne geçilmesi planlanmaktadır. Enerji ve maliyet gözlemlenecektir.
Özet (Çeviri)
Among the important properties of aluminum are ease of manufacture, good corrosion resistance, low density, high weight-to-strength ratio and high tensile strength data. In order to increase the existing properties of aluminum, ceramic reinforcement will be added to the aluminum. An increase in hardness and wear resistance is expected with ceramic reinforcement. Appropriate powder mixtures will be provided in this study. Then it will be pressed with cold pressing and sintered with different sintering methods and aging will be done using the same heat sources. In the first purpose sintering furnace, sintering will be done in a much shorter time with the induction sintering process compared to the sintering that takes up to 1 hour with traditional sintering. The estimated time for this process is 5 minutes. In this context, time will be saved and the desired result will be achieved in a shorter time. Another aim is to shorten the aging process time, which can reach 48 hours under normal conditions, and the desired result will be achieved in a much shorter time in the same way. In order to complete the aging process and reach the desired result, the time to be used is expected to decrease from 48 hours to 15 minutes. When the literature is examined, it is a method that will reduce the aging time much more. It is planned to prevent time losses in businesses. Energy and cost will be observed.