Investigation of the role of the serotonin 2C receptor polymorphisms in antidepressant-associated weight change in Turkish population
Türk popülasyonunda antidepresan ilişkili kilo değişiminde serotonin 2C reseptör polimorfizmlerinin rolünün araştırılması
  1. Tez No: 914941
  2. Yazar: UĞUR ÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Majör depresif bozukluk (MDB) ve anksiyete bozuklukları son yıllarda, özellikle COVID-19 pandemisinden sonra oldukça yaygın hale gelmiştir. Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI'ler), bu psikiyatrik bozuklukların tedavisinde ilk tercih edilen ilaçlar olmasına rağmen, en önemli yan etkilerinden biri olan kilo değişikliği ek sağlık sorunlarına sebep olabilir veya hastanın tedaviye devamını engelleyebilir. Bir serotonin reseptör alt tipi olan serotonin 2C reseptörü (5-HT2CR) hipotalamik yolaklar aracılığıyla beslenme davranışını düzenlemektedir. Bu proje, daha önce kilo veya beslenme anormallikleri ile ilişkilendirilen üç 5-HT2CR polimorfizmi olan -759C/T, -697G/C, ve 68G/C (Cys23Ser)'nin SSRI'lerle ilişkili kilo değişimindeki rolünü Türkiye'den küçük bir hasta grubunda araştırmaktayı amaçlamıştır. Klinik uygunluğu nedeniyle polimorfik allelleri belirlemek için polimeraz zincir reaksiyonu-restriksiyon parça uzunluk polimorfizmi (PCR-RFLP) tekniği kullanılmıştır. Kilo değişimi 4 haftalık SSRI kullanımı sonunda aleller ve kullanılan ilaçlar ile karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Bulgular, -697C alel taşıyıcılarının daha yüksek başlangıç vücut kitle indeksi (VKİ) değerlerine sahip olduğunu ve bu varyant alelin deney dahilindeki populasyonda daha yaygın olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Major depressive disorder (MDD) and anxiety disorders have become highly prevalent in recent years, especially following the COVID-19 pandemic. Although selective serotonin reuptake inhibitors (SSRIs) are the first-line treatment for these disorders, weight change is a significant side effect that may interfere with patient adherence to treatment and could also lead to additional health problems. A serotonin receptor subtype, serotonin 2C receptor (5-HT2CR), regulates feeding behavior through hypothalamic pathways. This project aimed to investigate the role of three 5-HT2CR polymorphisms: -759C/T, -697G/C, and 68G/C (Cys23Ser), previously linked to weight or feeding abnormalities, in SSRI-associated weight change in a small patient group in Türkiye. Due to its clinical convenience, the polymerase chain reaction-restriction fragment length polymorphism (PCR-RFLP) technique was used to determine polymorphic alleles. Weight changes were analyzed in relation to the alleles and the administered SSRIs after 4 weeks of SSRI use. The findings indicated that baseline body mass index (BMI) was higher in carriers of the -697C allele, who were more common in our study population.