Yeşil pazarlama faaliyetlerinin müşteri memnuniyetine etkisi: Konaklama işletmelerinden hizmet alan müşteriler üzerine bir araştırma
The Effect of green marketing activities on customer satisfaction: A Study on customers receiving service from accommodation businesses
  1. Tez No: 914942
  2. Yazar: BEDİRHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VASVİYE ÖZLEM AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Uluslararası Ticaret, Tourism, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Pazarlama disiplini; nüfus, teknoloji, çevresel, sosyal ve kültürel değişimler gibi pek çok etkenle birlikte değişmiş ve gelişmiştir. Bugünün rekabetçi pazarlama ortamında geleneksel pazarlama anlayışı, teknolojik ilerlemeler, dijitalleşme vb. çeşitli süreç ve gelişmelerle yerini modern pazarlama anlayışına ve modern pazarlama anlayışının gerektirdiği modern yaklaşımlara bırakmıştır. Bunlardan bir tanesi de iklim krizi tartışmalarının sıkça yaşandığı günümüz dünyasında ön plana çıkan yeşil pazarlama anlayışıdır. Yapılan bu tez çalışması; yeşil pazarlama kavramının teorik boyutunu çeşitli alt başlıklarıyla ile müşteri memnuniyeti kavramını ele almaktadır Ayrıca araştırma başlığı ile ilgili bir saha çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın genel yapısı, yeşil pazarlamanın kavramsal çerçevesi, müşteri memnuniyetinin teorik arka planı ve yeşil pazarlama faaliyetlerinin müşteri memnuniyeti üzerindeki etkisinin analizine odaklanmaktadır. Araştırma, konaklama işletmelerinde hizmet alan müşteriler üzerinde uygulanmış olup, elde edilen bulgular sonuç bölümünde tartışılmıştır. Literatürdeki teorik çerçeve doğrultusunda toplam 8 adet hipotez geliştirilmiştir. Çalışma kapsamında yürütülen saha çalışması, 420 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama süreci sonucu elde edilen veriler, SPSS 22 paket programı ile analiz edilmiştir. Analiz bulguları, yeşil pazarlamanın alt boyutları olan su tasarrufu, enerji tasarrufu, geri dönüşüm ve atık yönetimi, gıda yönetimi, hava kalitesi, gürültü yönetimi ve etiketlemenin müşteri memnuniyeti üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bu doğrultuda, hipotezlerin tamamının desteklendiği tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuç ve değerlendirme kısmında literatür ile çalışma sonuçları karşılaştırılmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Marketing discipline has changed and developed with many factors such as population, technology, environmental, social and cultural changes. In today's competitive marketing environment, traditional marketing approach has given way to modern marketing approach and modern approaches required by modern marketing approach with various processes and developments such as technological advances, digitalization etc. One of these is green marketing approach which has come to the forefront in today's world where climate crisis discussions are frequently experienced. This thesis study; It addresses the theoretical dimension of green marketing concept with its various subheadings and the concept of customer satisfaction. In addition, a field study was conducted regarding the research title. The general structure of the study focuses on the conceptual framework of green marketing, the theoretical background of customer satisfaction and the analysis of the effect of green marketing activities on customer satisfaction. The research was applied to customers receiving service in accommodation establishments and the findings obtained are discussed in the conclusion section. A total of 8 hypotheses were developed in line with the theoretical framework in the literature. The field study conducted within the scope of the study was carried out with 420 participants. The data obtained as a result of the data collection process were analyzed with SPSS 22 package program. The analysis findings revealed that the sub-dimensions of green marketing, namely water saving, energy saving, recycling and waste management, food management, air quality, noise management and labeling, have a positive effect on customer satisfaction. In this respect, it was determined that all hypotheses were supported. In the conclusion and evaluation section of the research, the results of the study were compared and interpreted with the literature.