Farklı dikte etkinliklerine dayalı çalışmaların iki dilli ilkokul öğrencilerinin bazı Türkçe dil becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesi
An examination of the impact of various dictation-based activities on certain Turkish language skills of bilingual primary school students
  1. Tez No: 914977
  2. Yazar: ŞÜKRAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ KESİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, farklı dikte etkinliklerine dayalı çalışmaların iki dilli ilkokul öğrencilerinin dikte, Türkçe dinlediğini anlama ve sesletim becerileri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, iki dilli öğrencilerin amaçlanan Türkçe dil becerilerinin geliştirilmesinde farklı dikte etkinliklerinin etkililiğini ortaya koyması açısından önem taşımaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden deney ve kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma grubu, Şanlıurfa'nın bir merkez ilçesinde yer alan iki ilkokulun 4. sınıfında öğrenim gören toplam 71 öğrenciden (deney grubu=35, kontrol grubu=36) oluşmaktadır. Katılımcılar, amaçlı örnekleme türleri arasında yer alan ölçüt örnekleme yöntemine göre belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak sesli okuma metni, dinlediğini anlama başarı testi ile dikte metni ve rubriği kullanılmıştır. 10 hafta süren uygulamalarda deney grubuna yaparak yaşayarak, canlandırma, şarkı, resimli dikte, kim-kiminle-nerede-ne yapıyor, sessiz sinema ve hikâye istasyonu gibi farklı dikte etkinlikleri uygulanırken, kontrol grubuna klasik dikte yöntemi uygulanmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Örneklemler T-Testi ve Bağımlı Örneklemler T-Testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda farklı dikte etkinliklerine dayalı uygulamaların, öğrencilerin dikte becerilerini, sesletim becerilerini ve dinlediğini anlama becerilerini geliştirmede klasik dikte yöntemine göre daha etkili olduğu görülmüştür. Deney grubundaki öğrencilerin her üç beceri alanında da anlamlı gelişme gösterdiği, ayrıca grup içi bireysel farklılıkların azaldığı ve daha homojen bir performans sergilendiği tespit edilmiştir. Bu sonuçlar ışığında, iki dilli öğrencilere Türkçe öğretiminde farklı dikte etkinliklerinin kullanılması ve dikte etkinliklerinin diğer Türkçe dil becerileriyle bütünleştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of various dictation activities on the dictation, listening comprehension, and pronunciation skills of bilingual elementary school students. The research is significant in terms of revealing the effectiveness of different dictation activities in developing the intended Turkish language skills of bilingual students. The study employed a quasi-experimental design with experimental and control groups, which is one of the quantitative research methods. The study group consists of 71 students (experimental group = 35, control group = 36) attending 4th grade in two elementary schools in a central district of Şanlıurfa. The participants were selected using the criterion sampling method, which is one of the purposive sampling techniques. Data collection tools included an oral reading passage, a listening comprehension test, a dictation passage, and a rubric. During the 10-week implementation, the experimental group was exposed to various dictation activities such as hands-on activities, role-playing, songs, picture dictation,“who-is-with-who-where-doing-what,”charades, and story stations, while the control group received traditional dictation instruction. Independent Samples T-Test and Dependent Samples T-Test were used in data analysis. The results of the study indicate that the application of different dictation activities was more effective than the traditional method in improving students' dictation, pronunciation, and listening comprehension skills. It was found that students in the experimental group showed significant improvement in all three skill areas, and there was a reduction in individual differences within the group, resulting in a more homogeneous performance. Based on these findings, it is recommended to use different dictation activities in teaching Turkish to bilingual students and to integrate these activities with other Turkish language skills.