Dijital çağın yeni mekânı: Metaverse kullanıcıları üzerine sosyolojik bir analiz
The new space of the digital age: A sociological analysis of metaverse users
  1. Tez No: 914980
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET ÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
21. yüzyıl, dijital dönüşümlerin en yoğun yaşandığı dönemlerden biri olarak bilinir ve bu süreç, metaverse olarak bilinen sanal gerçeklik ortamında kullanıcıların boş zaman aktivitelerinin nasıl şekillendiği konusunda yeni perspektifler sunmaktadır. Bu çalışma, kullanıcıların boş zaman aktiviteleri bağlamında metaverse'ünasıl anlamlandırdıklarını incelemektedir. Araştırma, çeşitli yaş, cinsiyet ve meslek gruplarından 22 katılımcı üzerinde yürütülmüştür. Araştırma, nitel yöntem kullanılarak, yarı yapılandırılmış görüşme aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar metaverse'de geçirdikleri zaman boyunca çeşitli sosyal etkileşimlerde bulunmuş ve bu süreçte dijital kimliklerini nasıl şekillendirdiklerini detaylı bir şekilde açıklamışlardır. Çalışma, metaverse'ün, kullanıcıların kendilerini daha özgürce ifade etmelerine olanak tanıdığını, ancak aynı zamanda sosyal kabul ve dışlanma gibi olumsuz sosyal dinamiklere de yol açabileceğini ortaya koymuştur. Araştırma, katılımcıların metaverse içindeki anonimlikten yararlanarak farklı sosyal rolleri deneyimlediklerini ve bu deneyimlerin çoğunlukla pozitif olmasına rağmen bazen sosyal gerilimlere de neden olduğunu belirtmiştir. Araştırma bulguları, metaverse'deki etkileşimlerin, kullanıcıların sosyal davranışlarını ve grup dinamiklerini önemli ölçüde etkileyebileceğini göstermiştir. Katılımcılar, sanal ortamlarda oluşturdukları kimliklerle gerçek hayattaki sosyal çevrelerinden farklı olarak hareket edebildiklerini ifade etmişlerdir. Bu durum, sosyal izolasyon ve yalnızlık hissini azaltırken, bazı durumlarda çatışmayı artırabilmektedir. Ayrıca, metaverse'deki sosyal etkileşimlerin kullanıcıların gerçek dünyadaki sosyal ilişkilerine nasıl yansıdığı üzerine detaylı bir analiz yapılmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma, metaverse'ün kullanıcıların sosyal yaşamları üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkilere sahip olabileceğini ortaya koymaktadır. Metaverse'ün sosyal yapılar ve kişisel kimlikler üzerindeki bu etkileri, dijital çağın sosyal politikalarına yön verecek önemli veriler sunmaktadır. Bu bulgular, metaverse teknolojilerinin toplumsal etkilerini anlamak ve bu etkileri yönetmek için politika yapıcılar ve araştırmacılar için değerli veriler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The 21st century is known as one of the most intense periods of digital transformations and this process offers new perspectives on how users' free time activities are shaped in the virtual reality environment known as the metaverse. This study examines how users make sense of the metaverse in the context of their free time activities. The research was conducted on 22 participants from various age, gender and occupational groups. The research was conducted using qualitative methodology through semi-structured interviews. The participants engaged in various social interactions during their time in the metaverse and explained in detail how they shaped their digital identities in the process. The study revealed that the metaverse allows users to express themselves more freely, but can also lead to negative social dynamics such as social acceptance and exclusion. The study found that participants took advantage of the anonymity within the metaverse to experience different social roles, which, although mostly positive, sometimes led to social tensions. The research findings showed that interactions in the metaverse can significantly influence users' social behavior and group dynamics. Participants reported that the identities they created in virtual environments enabled them to act differently from their real-life social circles. While this reduces the feeling of social isolation and loneliness, in some cases it can increase conflict. Furthermore, a detailed analysis of how social interactions in the metaverse are reflected in users' social relationships in the real world was conducted. In conclusion, this study reveals that the metaverse can have both positive and negative effects on users' social lives. These effects of the metaverse on social structures and personal identities provide important data to guide social policies of the digital age. These findings provide valuable data for policymakers and researchers to understand and manage the social impacts of metaverse technologies.