Santrifüj tekniği ile yeşil çay yaprağı üzerindeki su oranını tespit eden ölçüm sisteminin geliştirilmesi
Development of a measurement system to determine the water ratio on green tea leaves using centrifuge technique
  1. Tez No: 914983
  2. Yazar: BERKAN EMRE İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR DİZMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu proje, yeşil çay yapraklarının yüzeyindeki su miktarını hassas bir şekilde belirlemeyi amaçlamaktadır. Yeşil çay yapraklarının su miktarı, çayın kalitesini ve işlenme sürecini etkileyen önemli bir faktördür. Bu nedenle, doğru ve güvenilir bir su miktarı tespiti büyük önem taşımaktadır. Proje kapsamında, belirli bir yaş çay yığınından örnekler alınacak ve santrifüjasyon yöntemi kullanılarak su miktarı ölçülecektir. Santrifüj cihazı, yüksek hızda dönerek merkezkaç kuvveti oluşturacak ve bu kuvvet, yeşil çay yapraklarındaki suyu ayıracaktır. Elde edilen su miktarı, ölçüm cihazlarıyla hassas bir şekilde ölçülerek kaydedilecektir. Proje sürecinde, santrifüjün dönme hızı ve süresi gibi parametreler optimize edilecektir. Bu optimizasyon işlemi, en iyi ayrıştırma verimini elde etmek için yapılacaktır. Verimli bir ayrıştırma sağlandığında, elde edilen su miktarı ölçümleri daha doğru ve güvenilir olacaktır. Elde edilen veriler sayısal formatta kaydedilecek ve analiz edilecektir. İstatistiksel yöntemler kullanılarak verilerin değerlendirilmesi gerçekleştirilecektir. Bu analizler, yeşil çay yapraklarının yüzeyindeki su miktarının belirlenmesinde santrifüjasyon yönteminin etkinliğini ortaya koyacaktır. Bu proje, yeşil çay endüstrisinde su miktarının doğru ve güvenilir bir şekilde belirlenmesini sağlamak amacıyla santrifüjasyon yönteminin kullanılabilirliğini araştırmayı hedeflemektedir. Proje sonuçları, çay üreticilerine ve araştırmacılara değerli bir kaynak sağlayacak ve yeşil çay üretim sürecinin iyileştirilmesine katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
This project aims to determine the water content on the surface of green tea leaves in a sensitive manner. The water content of green tea leaves is an important factor that affects the quality and processing of tea. Therefore, accurate and reliable determination of water content is of great importance. In the scope of the project, samples will be taken from a specific stack of fresh tea leaves, and the water content will be measured using the centrifugation method. The centrifuge device will rotate at high speed to create centrifugal force, which will separate the water from the green tea leaves. The obtained water content will be measured and recorded accurately with measurement devices. During the project process, parameters such as the rotational speed and duration of the centrifuge will be optimized. This optimization process will be carried out to achieve the best separation efficiency. When efficient separation is achieved, the measurements of the obtained water content will be more accurate and reliable. The obtained data will be recorded in numerical format and analyzed. Statistical methods will be used to evaluate the data. These analyses will demonstrate the effectiveness of the centrifugation method in determining the water content on the surface of green tea leaves. This project aims to investigate the applicability of the centrifugation method to accurately and reliably determine the water content in the green tea industry. The project results will provide a valuable resource for tea producers and researchers and contribute to the improvement of the green tea production process.