Tıkanma sarılığı hayvan modelinde ficus carica ekstraktının antioksidan ve antienflamatuvar etkilerinin araştırılması
Investigation of the antioxidant and anti-inflammatory effectsof ficus carica extract in an animal model of obstructive jaundice
- Tez No: 914985
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CİHAT YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Tıkanma sarılığı deneysel hayvan modelinde Ficus carica ekstraktı (FCE)'nın safra yolu obstrüksiyonunda olası etkilerinin histopatolojik incelemeler, antienflamatuvar ve oksidatif hasar belirteçleri ile araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmada 250-300 g ağırlığında, yaşça ve ağırlıkça eşleşen 3-4 aylık Wistar Albino cinsi erkek ratlar kullanıldı. Randomize olarak her grupta 8 rat olacak şekilde Kontrol, Sham, FCE olmak üzere üç gruba ayrıldı. Sham ve FCE gruplarında safra kanalı ligasyonu uygulandı. Deney süresince FCE grubuna oral 500 mg/kg dozda FCE, Sham grubuna eş miktarda serum fizyolojik uygulandı. 8. gün sonunda ratlar anestezi altında intrakardiak kan alınarak ekssanguinasyon ile sakrifiye edildi. Karaciğer dokusu total eksize (Total hepatektomi) edildi. Kan örneklerinde Üre, Total bilirubin (T-BIL), total protein (TP), Aspartat aminotransferaz (AST), Alanin aminotransferaz (ALT), Laktat dehidrojenaz (LDH) ölçümleri yapıldı. Doku örneklerinde malonaldehit (MDA), glutatyon (GSH) ve katalaz (CAT) ölçümleri ve histopatolojik değerlendirmeler yapıldı. Bulgular: Serum analizlerine göre FCE grubu üre düzeyleri Kontrol grubu düzeylerine yakın bulundu. Sham grubu düzeyleri diğer iki gruba göre düşük saptandı. FCE grubu total protein düzeyleri Kontrol grubu düzeylerine yakın bulundu. Sham grubu düzeyleri diğer iki gruba göre belirgin düşük saptandı. Ancak gruplar arasında istatistiksel anlamlılık saptanmadı. Sham ve FCE gruplarının Kontrol grubuna göre belirgin yüksek T-BIL değerlerine sahip olduğu görüldü. Ancak FCE grubundaki düzeyler Sham grubundan ~%50 düşük olmasına rağmen iki grup arasında istatistiksel anlamlılık saptanmadı. Sham ve FCE gruplarının Kontrol grubuna göre yüksek AST, ALT, LDH değerleri saptandı. FCE grubunda Sham grubuna göre daha düşük değerler kaydedildi. Fakat istatistiksel anlamlılık saptanmadı. Doku analizlerinde FCE grubunda Sham grubuna kıyasla anlamlı ölçüde düşük MDA düzeyleri ve anlamlı ölçüde yüksek GSH ve CAT değerleri ölçüldü. Histopatolojik incelemelerde düktüler proliferasyon skorlandığında FCE grubu, Sham grubuna kıyasla daha düşük oranda (%14,29) şiddetli vakaya sahiptir. Ancak istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi. Sonuç: FCE tıkanma sarılığında antioksidan aktivitenin arttırılmasında ve oksidatif stresin azaltılmasında etkilidir. Karaciğer doku hasarı ve sistemik etkilerin düzeltilmesinde umut verici etkileri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the possible effects of FCE on biliary obstruction in an experimental animal model of obstructive jaundice by histopathological examinations, anti-inflammatory and oxidative damage markers. Method: Age- and weight-matched 3-4 months old male Wistar Albino rats weighing 250-300 g were used in the study. They were randomly divided into three groups as Control, Sham, FCE with 8 rats in each group. Bile duct ligation was performed in Sham and FCE groups. During the experiment, 500 mg/kg dose of FCE was administered orally to the FCE group and equal amount of saline was administered to the Sham group. At the end of the 8th day, the rats were sacrificed by exsanguination by intracardiac blood sampling under anaesthesia. The liver tissue was completely excised (total hepatectomy). Urea, T-BIL, TP, AST, ALT, LDH were measured in blood samples. MDA, GSH and CAT measurements and histopathological evaluations were performed in tissue samples. Results: According to serum analyses: Urea levels in the FCE group were close to those in the control group. Sham group levels were lower than the other two groups. TP levels in the FCE group were close to the control group levels. Sham group levels were significantly lower than the other two groups. However, no statistical significance was found between the groups. Sham and FCE groups had higher T-BIL values than the control group. However, although the levels in the FCE group were ~50% lower than the Sham group, no statistical significance was found between the two groups. AST, ALT, LDH values were higher in the Sham and FCE groups compared to the Control group. Lower values were recorded in the FCE group compared to the Sham group. However, no statistical significance was found. In tissue analyses: Significantly lower MDA levels and significantly higher GSH and CAT values were measured in the FCE group compared to the Sham group. When ductular proliferation was scored in histopathological examinations, the FCE group had a lower rate (14.29%) of severe cases compared to the Sham group. However, no statistically significant difference was observed. Conclusion: FCE is effective in increasing antioxidant activity and reducing oxidative stress in obstructive jaundice. It has promising effects in the correction of liver tissue damage and systemic effects.