PVsyst ile güneş santrali simülasyonu: Detaylı inceleme ve performans analizi.
Solar power plant simulation with PVsyst: In-depth review and performance analysis.
  1. Tez No: 914986
  2. Yazar: ZAFER RAMAZAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN SALİHMUHSİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dünya genelinde hızla artan enerji talebi ve fosil yakıtların hızla tükenmesi, yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ihtiyacı her geçen gün daha da artırmaktadır. Bu bağlamda, güneş enerjisine dayalı elektrik üretimi, hem sürdürülebilirlik hem de ekonomik verimlilik açısından en çok tercih edilen enerji yatırımları arasında öne çıkmaktadır. Güneş enerjisi, temiz, yenilenebilir ve sınırsız bir kaynak olarak, geleceğin enerji ihtiyacını karşılamada kilit bir rol üstlenmektedir. Bu tez çalışmasında, Kahramanmaraş ili Göksun ilçesinde kurulmuş olan 1 MW güneş enerjisi üretim santrallerinin PVsyst programı kullanılarak modellenmesi gerçekleştirilmiş ve bu sistemlerin üretim verilerinin karşılaştırması yapılmıştır. 2023 yılı için santralden elde edilen gerçek zamanlı veriler, santralin toplamda 1.893.005 kWh elektrik enerjisi ürettiğini ortaya koymuştur. Aynı dönem için PVsyst programıyla yapılan simülasyonda ise santralin 1.832.025 kWh enerji üreteceği öngörülmüştür. PVsyst tarafından tahmin edilen yıllık enerji üretimi ile sahadan elde edilen gerçek veriler arasındaki sapma oranı yaklaşık %3,33 olarak belirlenmiştir. Gerçek değer ile simülasyon değeri arasındaki bu küçük fark, PVsyst programının santral performansını oldukça yakın bir doğrulukla modelleyebildiğini ve enerji üretim tahminlerinde etkin bir araç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapidly increasing global energy demand and the swift depletion of fossil fuels are escalating the need for renewable energy sources every day. In this context, solar energy-based electricity generation stands out as one of the most favored energy investments due to its sustainability and economic efficiency. Solar energy, being a clean, renewable, and limitless resource, plays a crucial role in meeting future energy needs. This thesis focuses on modeling 1 MW solar power plants established in the Göksun district of Kahramanmaraş Province using the PVsyst program and comparing the production data of these systems. Real-time data obtained from the plant for the year 2023 show that the plant produced a total of 1,893,005 kWh of electricity. In contrast, the PVsyst simulation estimated that the plant would generate 1,832,025 kWh of energy during the same period. The deviation between the annual energy production predicted by PVsyst and the actual field data is approximately 3.33%. This small difference between the actual and simulated values demonstrates that the PVsyst program can model the plant's performance with high accuracy and is an effective tool for energy production forecasting.