Kahramanmaraş koşullarında ekim sıklığının bazı makarnalık buğdaylarda verim ve bazı kalite özellikleri üzerine etkisi
The effect of planting frequency on the yield and some quality characteristics of some durum wheats in Kahramanmaraş conditions
- Tez No: 914987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ YÜRÜRDURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırma Kahramanmaraş koşullarında, 2022-2023 yılında tesadüf blokları deneme planına göre, 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Araştırmada, 3 makarnalık buğday çeşitinin (Ayzer, Günberi, Sarıbaşak) 6 ekim sıklığında (200, 300, 400, 500, 600, 700 tohum/m2 ) bazı verim ve kalite özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırmada başaklanma süresi, bitki boyu, başaktaki dane sayısı, başaktaki dane ağırlığı, 1000 dane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, tane verimi ve ekim sıklıkları incelenmiştir.Ortalama sonuçlara göre başaklanma süresi, bitki boyu, başaktaki dane sayısı, başaktaki dane ağırlığı, 1000 dane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, tane verimi gibi özellikler arasında önemli ilişki saptanmıştır. Araştırma sonuçları, düşük ekim sıklığının makarnalık buğday çeşitlerinde verim ve kalite parametreleri açısından en verimli sıklık olarak öne çıktığını göstermiştir. Bununla birlikte, bitki boyu ve hektolitre ağırlığı gibi bazı parametrelerde 600 tohum/m² ekim sıklığı daha iyi sonuçlar sunmuştur. Tane verimi ise özellikle 300 tohum/m² sıklığında en yüksek değeri elde etmiştir.Bu araştırma, farklı ekim sıklıklarının makarnalık buğday verim ve kalite özellikleri üzerinde belirgin etkiler yarattığını ve 300 tohum/m² ekim sıklığının tane verimi açısından en iyi sonucu verdiğini ortaya koymuştur. Bitki boyu ve hektolitre ağırlığı gibi bazı parametrelerde ise 600 tohum/m² sıklığı daha yüksek değerler sunmuştur. Bu bulgular, makarnalık buğday üretiminde verim ve kaliteyi artırmak için ekim sıklığının optimize edilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Kahramanmaraş conditions during the 2022-2023 growing season using a randomized block design with three replications. The study aimed to investigate the effects of six different planting densities (200, 300, 400, 500, 600, 700 seeds/m²) on yield and some quality traits in three durum wheat varieties (Ayzer, Günberi, Sarıbaşak). Parameters such as heading time, plant height, number of grains per spike, grain weight per spike, 1000-grain weight, test weight, grain yield, and planting densities were examined in this research. According to the average results, significant relationships were found among heading time, plant height, number of grains per spike, grain weight per spike, 1000-grain weight, test weight, and grain yield. The findings indicated that lower planting densities were the most efficient for yield and quality parameters in durum wheat varieties. However, some parameters, such as plant height and test weight, showed better results at a planting density of 600 seeds/m². The highest grain yield was obtained at a planting density of 300 seeds/m².This study revealed that different planting densities have significant effects on yield and quality traits in durum wheat. The optimal grain yield was achieved at a planting density of 300 seeds/m², while certain parameters, such as plant height and test weight, performed better at a planting density of 600 seeds/m². These findings highlight the importance of optimizing planting density to enhance yield and quality in durum wheat production.